Sobota, 27 kwietnia 2024

Łańcuchy napędowe do maszyn: podział i wykorzystanie

19 października 2021

Według obowiązującej definicji łańcuchy napędowe stanowią grupę ruchomych oraz połączonych ze sobą ogniw, które tworzą całość, a do tego umożliwiają uzyskanie sporej zmienności kształtu. Łańcuchy napędowe wykonane są najczęściej z konstrukcyjnej stali. Dawniej do wyrobu łańcuchów wykorzystywano żelazo. Pierwsze na świecie łańcuchy napędowe, pojawiły się już w epoce brązu. Jak łatwo jest się domyślić, były one wykonane właśnie z brązu.

Jak działają łańcuchy napędowe

Możliwość pracy w trudnym środowisku, jak i także wytrzymałość sprawia, że nowoczesne łańcuchy napędowe obowiązkowo posiadają bogaty wachlarz zastosowań. Stanowią one niezastąpiony element mechanizmów wykorzystywanych w przemyśle szeroko rozumianym. Jako narzędzie do przenoszenia napędu z silników bezpośrednio na robocze układy, znajdują zastosowanie we wszelkiego rodzaju systemach transportu wewnętrznego. Służą one jako napędowe cięgna oraz dźwigniowe, wykorzystuje się je w napędach pomocniczych, czy też maszynach wolnobieżnych. Stanowią absolutną podstawę działania transportujących systemów, na przykład na magazynach oraz na halach produkcyjnych. Usprawniają znacznie procesy kontroli montażu, jakości, jak i także sortowania towarów. Pozwalają na dosyć wydajną pracę zakładów wydobywczych, a do tego innych obiektów, gdzie jest konieczny efektywny transport towarów.

Łańcuchy napędowe są uważane jako akcesoria uniwersalne do przenoszenia właśnie napędu.

łańcuch napędowy

Rodzaje łańcuchów napędowych

Przyjrzyjmy się teraz rodzajom łańcuchów napędowych.Pierwsze z nich to łańcuchy napędowe pierścieniowe. Wyróżniają się tym, że mają najprostszą konstrukcję, która składa się wyłącznie z ogniw bezpośrednio ze sobą połączonych. Z uwagi na uproszczoną, jak i także mało dokładną konstrukcję, nie są one przystosowane do przenoszenia napędu w maszynach. Łańcuchy pierścieniowe jednak posiadają naprawdę dobrą wytrzymałość na rozciąganie, dlatego też możemy je dostrzec w wielu miejsca na co dzień. Przykładem może tutaj być zastosowanie łańcuchów do zakotwiczenia statków. Mogą do tego służyć jako zabezpieczenie dodatkowe przed poślizgiem. Wówczas są montowane na oponach zimowych samochodów. Poza tym, często są spotykane jako elementy, które służą do podnoszenia oraz wieszania ciężkiego załadunku.

Łańcuchy drabinkowe są stosowane w budowie maszyn do układów napędowych oraz jako dźwigniowe. Z uwagi na swoją budowę dzielą się jeszcze dodatkowe na sworzniowe, rolkowe, tulejkowe oraz zębate. Łańcuchy te mogą być łączone wielokrotnie, podwójnie, jak i także pojedynczo. Gdy sworznie łączą jeden rząd rolek równoległych, płytek oraz tulejek, to mamy wówczas do czynienia z tak zwanym łańcuchem jednorzędowym. Bardzo łatwo można to zapamiętać.

Z kolei, gdy sworzeń łańcucha zostaje przedłużony i łączy dwa, czy też więcej rzędów równoległych płytek, role oraz tulejek wówczas taki łańcuch, zależnie od ilości połączonych rzędów, staje się dwu rzędowy, czy też wielorzędowy. Gdy chcemy to najlepiej zrozumieć, to zapoznajmy się ze schematem łańcucha dwurzędowego. Musimy także zaznaczyć, że łańcuchy drabinkowe mogą także być wyposażone w ogniwo dodatkowe, które jest zwane spinką. Służy do rozpinana oraz także zapinania łańcucha.

Na sam koniec tego tekstu przyjrzymy się nieco bliżej łańcuchom płytkowym. Co o nich wiemy? Na pewno to, że posiadają bardzo specyficzne połączenie płytek. Stosowane są bardzo często w przemyśle stoczniowym oraz w przemyśle ciężkim. W budowie płytkowych łańcuchów użyte są jedynie płytki oraz sworznie. Nie posiadają kompletnie rolek oraz tulejek. Zależnie od typu, szerokość takowego łańcucha jest większa nieznacznie od sumy grubości jego płytek. Płytki te są osadzone po prostu na sworzniu bardzo ciasno względem siebie, co nadaje konstrukcji takiego łańcucha na pewno większą sztywność. W płytkowym łańcuchu praktycznie na całym sworzniu są umieszczane płytki, przez co oprócz bocznych łańcuchów, sworzeń się staje niewidoczny. Jednak jest on ukryty w środku mocowanych płytek. Takie łańcuchy stosowane są często w widłowych wózkach do podnoszenia ciężaru. Poza tym istnieją przeróżne typu łańcuchów płytkowych, które spotykane są także w biżuterii. Przykładem mogą być oczywiście bransolety zegarków, które posiadają w swojej budowie ogniwa o przeróżnym kształcie oraz sworznie, które to służą do ich łączenia.

Na pewno uda się nam znaleźć na rynku takie łańcuchy napędowe, które będą nam potrzebne. Jak widzimy rodzajów jest sporo, a więc mamy w czym wybierać. Musimy jednak dokładnie to przeanalizować, aby dany łańcuch napędowy rzeczywiście pasował.