Wtorek, 23 kwietnia 2024

Montażownica do opon - która okaże się najlepszym wyborem?

21 stycznia 2021

Montażownica do opon stanowi podstawowy element wyposażenia warsztatu wulkanizacyjnego, dlatego wybór takiego urządzenia powinien być przemyślany i podjęty świadomie. Pod uwagę należy wziąć nie tylko kwestie ogólne, jak rodzaj, stan i marka, ale także czynniki indywidualne, jak zakres obsługiwanego ogumienia, gabaryty i cena.Montażownice do opon - rodzajeW pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie - jaki rodzaj montażownicy najbardziej przyda się w warsztacie? Jest to jedna z kluczowych kwestii, bowiem w dużej mierze determinuje czas zwrotu inwestycji. Jakie typy montażownic występują na rynku? Poniżej zamieszczamy krótką charakterystykę każdego z nich.

Montażownice tradycyjne

To najpopularniejsze tego typu maszyny, odpowiadają bowiem na najszerszy zakres potrzeb przedstawianych przez warsztaty. Ich konstrukcja obejmuje wyposażoną w stopkę kolumnę o odchyle wstecznym lub bocznym. Montaż i demontaż ogumienia jest realizowany za pośrednictwem łyżki i wspomnianej wyżej stopki. Takie urządzenie jest też wyposażone w zbijak, który umożliwia przemieszczanie stopek opon poza obrys rantów obręczy. Koła są pochwytywane odpowiednio do metalu, z którego została wykonana felga - stalowe za obszar wewnętrzny, natomiast aluminiowe za obszar zewnętrzny. Niektóre montażownice tradycyjne są wyposażone w opcjonalne ramiona, umożliwiające obsługę opon typu run flat i niskoprofilowych. 

Montażownice niestandardowe

Ta kategoria nie występuje w oficjalnej klasyfikacji, jednak nie można o niej nie wspomnieć, choćby ze względu na fakt, że wiele oferowanych na rynku maszyn znacząco odbiega od konstrukcji tradycyjnych. Tego typu urządzenia z reguły są znacznie masywniejsze, co wynika z dostosowania ich konstrukcji do obsługi opon o znacznych gabarytach, w tym także opon niskoprofilowych i run flat. Wiele z nich ma na wyposażeniu podnośnik transportujący koło na stół montażowy. Zamiast konwencjonalnego zbijaka występują tu rolki dociskowe, a stopka ma na wyposażeniu system LL, który wykorzystuje kieł rozbiórkowy. 

Montażownice typu kombajn

Tego typu maszyny nie korzystają z tradycyjnej stopki, a z uchwytu, który wyklucza konieczność stosowania łyżki montażowej. Niektóre kombajny to urządzenia zautomatyzowane, czyli ograniczające rolę wulkanizatora do doglądania całego procesu. Kombajny dają możliwość pracy z bardzo dużymi felgami, bo o średnicy dochodzącej nawet do 34 cali. 

Wybór montażownicy - co należy wziąć pod uwagę?

Zastanówmy się teraz nad czynnikami, które trzeba uwzględnić w trakcie wyboru montażownicy.

Wśród podstawowych należy wymienić:

  • powierzchnię stołu montażowego,
  • zakres obsługiwanych opon,
  • moc siłownika napędzającego zbijak,
  • masywność i wysokość kolumny montażowej,
  • certyfikaty wydane przez organy i organizacje normalizacyjne,
  • dostępność instrukcji obsługi,
  • dostęp do części zamiennych,
  • możliwość dodania wyposażenia opcjonalnego,
  • opinie użytkowników danej maszyny,
  • cenę.

Wybrać montażownicę nową czy używaną? Cóż, drugą z wymienionych opcji najlepiej pozostawić osobom dysponującym szeroką wiedzą z zakresu konstrukcji i obsługi tego typu maszyn, które potrafią ocenić ich rzeczywisty stan. W każdym innym przypadku lepszym wyborem będzie nowa montażownica, nawet jeżeli ma być sygnowana mniej uznaną marką. Szukasz solidnego sprzętu? Sprawdź naszą ofertę na montażownice do opon >>