Wtorek, 10 grudnia 2024

Uszkodzony alternator - wymiana czy naprawa?

10 marca 2022

Choć jest to proste urządzenie, alternator ma kluczowe znaczenie dla działania i bezpieczeństwa samochodu. Co należy zrobić w przypadku jego awarii? Czy lepiej naprawić oryginalny egzemplarz, czy skorzystać z części zamiennych? Oto krótki przewodnik.

Jak działa alternator?

Zanim zaczniesz go naprawiać, musisz zrozumieć, jak on działa. Zanim przejdziemy do szczegółów naprawy alternatora w silniku Twojego samochodu, sprawdźmy najpierw, jak jest zbudowany i jak działa. Od czasu wynalezienia alternatora przez Nikolę Teslę w 1891 r. schemat alternatora stosowanego w samochodach jest niezmienny. Z biegiem lat wprowadzono jedynie niewielkie zmiany, aby poprawić wydajność i osiągi alternatorów. Alternator jest przymocowany do silnika w samochodzie. Napędza go wał korbowy. Jest on połączony z wałem korbowym za pomocą paska wieloklinowego lub klinowego. Najważniejszymi elementami są stojan i wirnik. Wytwarzają one pole magnetyczne i indukują prąd. Ponieważ alternator wytwarza prąd zmienny, konieczny jest obwód prostowniczy.

Jak rozpoznać usterkę?

Wszyscy znamy podstawy działania alternatora. Co zrobić, gdy urządzenie nie działa? Ważne jest, aby prawidłowo zdiagnozować problem. Nie zawsze będziemy w stanie zidentyfikować źródło problemu, gdy zauważymy, że coś jest nie tak w naszym samochodzie. Kontrolka ładowania akumulatora, która pojawia się bez powodu, jest najbardziej oczywistym objawem usterki alternatora. Oznacza to, że dostarczane napięcie jest nieprawidłowe. Może również dojść do zbyt szybkiego rozładowania akumulatora lub problemów z jego działaniem. W alternatorach może się zepsuć wiele elementów. Pęknięta obudowa, zużyte łożyska i szczotki lub usterki regulatora napięcia mogą spowodować zatarcie się urządzenia.

Zużycie szczotek jest jedną z najczęstszych usterek alternatora. Po włączeniu zapłonu lampka kontrolna będzie słabo świecić z powodu tej usterki. W starszych alternatorach wymiana szczotek była łatwa. Jednak w nowoczesnych konstrukcjach jest to trudne. Ponieważ szczotki są na stałe zamontowane w obudowie, najlepiej zatrudnić specjalistę. Koszt wymiany szczotek jest różny w zależności od typu alternatora. Grzegorz Burda - Uszkodzenie alternatora niemal natychmiast uniemożliwia nam jazdę.

Częste są również uszkodzenia regulatora napięcia. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie stałego (14,4 V) napięcia ładowania. Zbyt niskie napięcie może powodować problemy z uruchomieniem silnika i niedoładowanie akumulatora. Zbyt wysokie napięcie może doprowadzić do zniszczenia akumulatora w krótkim czasie.

Inne elementy, które mogą ulec uszkodzeniu, to układ prostowniczy (uszkodzenie jednej lub kilku diod) oraz uzwojenie twornika. Ile kosztuje wymiana alternatora? Dowiedz się więcej na http://podnosniki-statech.pl/wiedza-motoryzacyjna/whtr/ile-kosztuje-wymiana-alternatora.html

Silnik samochodu

Naprawiać czy wymieniać?

Najłatwiej jest wymienić alternator, który uległ awarii, na nowy. Jak to bywa z większością rzeczy, najlepszym rozwiązaniem jest wydanie jak największej kwoty. 500 zł pozwoli Ci kupić nowy alternator. Jeśli chcesz zaoszczędzić, lepiej nie montuj w samochodzie alternatora z nieznanego źródła. Jest to zbyt duże ryzyko kolejnej awarii. Lepiej zdecydować się na samodzielną regenerację alternatora, jeśli nie możemy lub nie chcemy kupić oryginalnych części. Wiąże się to z dokładnym sprawdzeniem urządzenia i wymianą uszkodzonych części.