Sobota, 15 czerwca 2024

Co zrobić, gdy zepsuje się samochód

22 września 2020

Awaria samochodu to kłopot - ale nie pogarszaj tego.

Awarie samochodowe mogą zdarzyć się każdemu w każdej chwili: w środku miasta, w drodze do pracy, na własnym podjeździe, w odległej okolicy lub po stronie ruchliwej drogi.

Awarie mogą zdarzyć się z różnych powodów - martwy akumulator, usterka mechaniczna, brak paliwa, przebicie opony.

Znalezienie bezpiecznego miejsca do zatrzymania się może być prawdziwym wyzwaniem, gdy samochód wybije się na ciebie.

Brytyjskie badanie ankietowe poprosiło kierowców, aby wymienili swoje najbardziej stresujące scenariusze awarii, a "w drodze na lotnisko, aby złapać lot" wyszło na wierzch, przy czym 56% respondentów określiło to jako najbardziej stresującą sytuację. Uwzględniono również dodatkowe nieprzyjemne scenariusze:

 • Jazda poza domem przy złej pogodzie (szczególnie deszczu lub śniegu) - 43%.
 • Jazda za granicą - 31%
 • Jazda z dziećmi/rodziną w samochodzie - 27%.
 • Załamanie się na ruchliwej autostradzie - 27%.
 • Załamanie w odizolowanym/wiejskim obszarze - 23%.
 • Posiadanie awarii samochodu w nocy - 23%
 • Rozbicie się na nieznanym obszarze - 17%.
 • Załamanie się, gdy samemu w samochodzie - 15%

(Możesz zmniejszyć stres związany z załamaniem, stając się członkiem Budget Direct Roadside Assistance. Gdziekolwiek jesteś w Australii, niezależnie od pory dnia i nocy, jeśli Twój samochód idzie kaput i potrzebujesz pomocy, aby dostać się ponownie, możesz zadzwonić do nas).

Zajęte autostrady i wąskie drogi z minimalnymi ramionami to niebezpieczne miejsca, w których może dojść do awarii. Kiedy nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby zjechać z drogi lub nie jest się wyraźnie widocznym, dopóki inni kierowcy nie znajdą się prawie na górze, można stworzyć poważne zagrożenie dla siebie i innych.

Badania przeprowadzone przez NCIS (National Coroners Information System) zbadały przypadki śmiertelne, które miały miejsce po zatrzymaniu się samochodów na pasie awaryjnym i stwierdziły, że najczęstszym rodzajem zdarzeń były ciężkie ciężarówki wjeżdżające na postój i że te rodzaje zgonów były bardziej prawdopodobne u mężczyzn w grupie wiekowej 20-49 lat.

Podczas gdy niektórzy z nas są dość zdolni do zmiany opony w normalnych warunkach, zdarzają się sytuacje, w których bezpieczniej jest zadzwonić po pomoc do swojego dostawcy pomocy drogowej. Proste zadanie nie zawsze jest takie proste (lub bezpieczne), gdy niebezpiecznie zbliżasz się do nadjeżdżającego z dużą prędkością pojazdu.

Dlaczego twój samochód się zepsuł?

Samochody psują się z różnych powodów i nie możesz przewidzieć każdej możliwości. Jednak najlepszym antidotum na awarie samochodowe jest przygotowanie. Zdecydowanej większości problemów z awariami można dokładnie zapobiec.

Płaskie lub wadliwe akumulatory są główną przyczyną problemów z samochodem. Przy odrobinie szczęścia można otrzymać 3-5 lat od nowego akumulatora samochodowego. Czasami można dostać tylko rok. Dwa razy w roku należy poddać akumulator testowi ładowania. Będziesz wyprzedzał wszelkie problemy i zwracał uwagę na podejrzane połączenia zacisków i skorodowane zaciski. Jeśli Twój akumulator wymaga regularnego uzupełniania elektrolitu, nie zapomnij o nich. Przeczytaj nasz przewodnik dotyczący wymiany akumulatora samochodowego.

Opony twojego samochodu są dosłownie "tam, gdzie guma styka się z nawierzchnią", więc upewnij się, że się nimi opiekujesz. Kieruj się z dala od zanieczyszczeń na ulicach, utrzymuj właściwe ciśnienie powietrza i nie pozwól, aby opony były zbyt łysiejące. Rozerwanie opony lub mandat od policjanta z orlim okiem prowadzącego postój bezpieczeństwa na drodze odbierze Ci to. Oponę zapasową również należy utrzymywać w dobrym stanie. Jeśli nigdy w życiu nie zmieniłeś opony bez powietrza, to w porządku - teraz jest idealny czas na ćwiczenia, aby być gotowym, gdy nadejdzie czas. Przeczytaj nasz przewodnik dotyczący zmiany opony samochodowej.

Jeśli jesteś jak większość ludzi i ktoś zapyta cię, jak działa twój alternator, twoją najbardziej prawdopodobną odpowiedzią będzie "Co to jest alternator?". Jednak te kantankowate gadżety mogą bawić się dość regularnie w pojazdach i warto wiedzieć, jak rozpoznać umierającego. Zazwyczaj czerwona lampka na desce rozdzielczej jest pierwszą wskazówką, że Twój alternator zawodzi. Jeśli światła przednie zaczynają się ściemnić bez wyraźnej przyczyny lub istnieją inne dowody na szybką utratę mocy elektrycznej (lub wzrost temperatury silnika), objawy te są również wskazówką. Jeśli coś z tych rzeczy się wydarzy, czas jak najszybciej zlecić mechanikowi sprawdzenie swojego alternatora.

Brzmi to zbyt oczywiste, aby o tym wspomnieć, ale upewnij się, że włożyłeś do samochodu odpowiednie paliwo. Obecnie dostępnych jest więcej opcji paliwowych niż kiedykolwiek wcześniej, ale oznacza to również, że właściciele samochodów mają większe szanse na popełnienie błędu. Inną, zbyt powszechną przyczyną awarii jest brak benzyny. Nie ma na to prawdziwego wytłumaczenia - wystarczy zaplanować z wyprzedzeniem i nie pozwolić, aby wskaźnik poziomu paliwa był zbyt niski. Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji, dzięki którym dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższa stacja benzynowa i jakie są aktualne ceny paliwa.

Jak pozostać bezpiecznym

Istnieje szereg kroków, które można podjąć w celu poprawy bezpieczeństwa w przypadku awarii samochodu. Oto kilka zaleceń:

 • Poszukaj najbezpieczniejszego miejsca do zatrzymania się; zaparkuj jak najdalej w lewo.
 • Włączyć światła awaryjne (oraz światła postojowe, jeśli widoczność jest słaba).
 • Przed zjazdem z pojazdu sprawdź, czy nie ma ruchu drogowego i unikaj przejeżdżania przez jezdnię przez cały czas.
 • Stój dobrze z dala od drogi - nie na niej; poruszaj się za szlabanami bezpieczeństwa, jeśli są one dostępne i jest to bezpieczne.
 • Zadzwoń po pomoc drogową na swój telefon komórkowy (lub skorzystaj z przydrożnego telefonu alarmowego, jeśli jest dostępny i można do niego bezpiecznie dotrzeć). Postępuj zgodnie z ich instrukcjami po przybyciu na miejsce.
 • Jeśli to możliwe, zostaw swój pojazd od strony pasażera, z dala od ruchu drogowego.
 • Jeśli opuszczenie samochodu nie jest bezpieczne, zostań w samochodzie z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.
 • Czujność i stała świadomość otoczenia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że awaria nie spowoduje problemów z bezpieczeństwem dla Ciebie i innych kierowców.

Noś zestaw ratunkowy w samochodzie

Czasami, nawet przy dobrym przygotowaniu i najlepszych intencjach, zdarza się życie - i wtedy ważne jest, aby mieć przy sobie kilka podstawowych rzeczy, aby poradzić sobie z niespodziewanym. Podstawowy samochodowy zestaw ratunkowy powinien zawierać:

 • Naładowany telefon komórkowy - jest to niezbędne, aby można było wezwać pomoc, sprawdzić lokalizację GPS, zlokalizować najbliższą stację serwisową.
 • Ładowarka samochodowa - warto zainwestować w dobrą ładowarkę do telefonu. Ładowarki samochodowe USB mogą utrzymać Twój telefon w ruchu.
 • Gaśnica - to niesamowite, ile samochodów nie ma, ale może uratować Ci życie.
 • Manometr do opon - kieszonkowy manometr umożliwia natychmiastowe sprawdzenie ciśnienia w oponach
 • Podstawowa apteczka pierwszej pomocy - zapakować kilka plastrów, taśmę, środek antyseptyczny, aspirynę i niezbędne lekarstwa
 • Plastikowe poncho przeciwdeszczowe lub płaszcz przeciwdeszczowy - czasami zmiana pogody może spowodować zawilgocenie opony
 • Woda - zawsze noś wodę zapasową zarówno dla siebie, jak i dla swojego grzejnika
 • Multi-narzędzie - podstawowe narzędzie (z wkrętakiem) może się przydać
 • Szmaty - przydatne do wszelkiego rodzaju rzeczy, gdy samochód się zepsuje
 • Latarka i akumulatory zapasowe - awarie często zdarzają się w nocy

Wizja tunelu

W przypadku awarii w tunelu należy natychmiast włączyć światła awaryjne i światła postojowe.

Pozostań w pojeździe z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Główne tunele są monitorowane, a operatorzy wysyłają pomoc tak szybko, jak tylko mogą. Pomoc może trwać dłużej niż się spodziewasz z powodu blokady, którą może spowodować awaria tunelu, więc bądź cierpliwy.

Postępuj zgodnie z wszelkimi instrukcjami przekazanymi przez operatora tunelu przez radio. Daj spokój, pomoc nadejdzie: kiedy zepsujesz się w środku tunelu, zazwyczaj połowa miasta wie o tym w ciągu kilku minut - zwłaszcza jeśli zdarzy się to w godzinach szczytu!

W bardziej oddalonych obszarach

Podczas gdy ruchliwe miasto ma swój udział w wyzwaniach, jeśli chodzi o awarie samochodów, przynajmniej pomoc jest zazwyczaj w zasięgu ręki.

W mniej zaludnionych częściach Australii samowystarczalność i dokładne przygotowanie są jeszcze bardziej istotne. Twoja komórka może być poza zasięgiem, ruch może być niewielki (lub nie ma go wcale) i możesz utknąć w miejscu awarii na wiele godzin lub, w rzadkich przypadkach, możesz utknąć na kilka dni.

Jeśli planujesz jazdę w odległych miejscach, Twój pojazd powinien być w doskonałym stanie przed wyjazdem. Przynieś telefon satelitarny lub jakąś inną formę komunikacji na odległość. Weź dużo wody, dodatkowe paliwo, niezbędne części zamienne i wystarczającą ilość opon zapasowych na planowaną podróż.