Środa, 22 maja 2024

Spłukanie płynu: Jak często powinieneś robić swoje?

14 września 2020

Wymieniamy olej, sprawdzamy ciśnienie w oponach, wymieniamy pióra wycieraczek i sprawdzamy nasze zbiorniki płynów. Ale, jak często płuczemy nasze płyny? Czekaj, czy w ogóle potrzebuję płukania płynu? Wydawało mi się, że wystarczy sprawdzić zbiorniki i utrzymać ich poziom?

Chociaż spłukiwanie płynami nie musi być wykonywane często, to jednak trzeba je w końcu spłukać. Dlatego, gdy mechanik patrzy na twój samochód i zaleca płukanie płynu do skrzyni biegów... może nie tylko coś ci sprzedać.

Oczywiście, jak stwierdziłem w prawie wszystkich moich artykułach, jeśli chcesz, aby Twój samochód trwał jakiś czas, musisz go dobrze konserwować. W większości przypadków wymiana oleju nie odbywa się co 5000 mil, jak na przykład wymiana oleju. Wszystko zależy od tego, ile lat ma Twój samochód, ile jest na nim kilometrów, jak był/był prowadzony oraz jak obecnie wyglądają płyny.

Jest kilka różnych płynów, które można spłukać, a my dostaniemy się na dół. Niektóre z nich wymagają płukania bardziej niż inne, więc po przeczytaniu tego artykułu należy zapoznać się z instrukcją obsługi i sprawdzić, kiedy każdy z nich wymaga płukania. Następnie należy oznaczyć mile w dzienniku konserwacji, aby móc śledzić, kiedy i jakim płynem będzie kolejne płukanie.

Rodzaje spłuczek:

  • Płukanie płynu transmisyjnego
  • Płyn chłodzący Spłukiwanie płynu chłodzącego
  • Płyn hamulcowy Płuczka hamulcowa
  • Spłukiwanie układu paliwowego
  • Spłukiwanie ze wspomaganiem układu kierowniczego
  • Grzejnik Spłuczka

W większości przypadków wszystkie te płukania powinny być wykonywane po przejechaniu przez pojazd około 75 000 mil. Możesz sprawdzić, czy często sprawdzasz swoje zbiorniki. Zobaczysz niewielkie zmiany w kolorze. Albo zaczniesz zauważać problemy z wydajnością pojazdu, ale miejmy nadzieję, że uda Ci się je spłukać zanim stanie się coś poważnego.

Co to jest spłuczka płynna?

Ponieważ wiemy już, jakie rodzaje płynów może stosować Twój mechanik, aby przedłużyć żywotność Twojego pojazdu, porozmawiajmy o tym, czym jest prawdziwe spłukiwanie. Podobnie jak w przypadku wymiany oleju, płukanie cieczą jest korzystne, ponieważ z czasem płyny samochodowe zaczną się pogarszać. Jeśli w końcu ich nie przepłuczesz, a w końcu będę mówił o ponad 70 000 mil, będą się one nadal pogarszać i zatykać, tak jak zrobiłby to Twój olej silnikowy, gdybyś nie zmieniał go często.

Jak to się robi? Twój mechanik po prostu wyciągnie korki na zbiornikach od góry i od dołu i wyczyści zbiornik. Następnie, gdy wszystko zostanie wyczyszczone, zakorkuje wszystko z powrotem i doda nowy płyn. Całkiem proste zadanie. Czasami, w zależności od pojazdu, zbiorniki są trudno dostępne i mogą być kosztowne (podobnie jak płyn do skrzyni biegów), ale płyny należy płukać tylko raz na ponad 70 000 mil. Twoja instrukcja obsługi poinformuje Cię, kiedy należy wykonać spłukiwanie, więc zawsze zwracaj na to uwagę, jeśli nadal nie jesteś pewien!