Sobota, 15 czerwca 2024

Czyszczenie silnika: Jak bezpiecznie czyścić silnik samochodowy

22 września 2020

Jeśli chodzi o czyszczenie silnika samochodu, może to zabrzmieć jak zniechęcające zadanie. Mycie pod maską brzmi jak więcej problemów, niż jest warte. W rzeczywistości jednak jest ono prostsze i może być bezpieczniejsze, niż Ci się wydaje. Zaufana procedura z kilkoma podstawowymi środkami ostrożności pozwala uniknąć wszelkich komplikacji.

Na szczęście dla Ciebie, zasadniczy przewodnik dotyczący czyszczenia zatoki silnika samochodu jest dobrze opisany poniżej. Nie ma potrzeby, aby skonsultować się z kosztownym profesjonalistą, postępuj zgodnie z tym prostym procesem i możesz czyścić silnik samochodu w domu.

Dlaczego warto czyścić silnik?

Silnik to najważniejszy element w Twoim pojeździe samochodowym. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać go w stanie gotowości do pracy. Ukryty pod maską jest nadal regularnie narażony na zabrudzenia.

Z biegiem lat na pewno dojdzie do udławienia się resztkami brudu. Zaniedbane słabe silniki będą miały wrażenie, że się duszą. Oto kluczowe powody, dla których warto nauczyć się czyścić silnik.

 • - Czyste silniki pracują znacznie lepiej niż te pokryte brudem.
 • - Wycieki, pęknięcia i problemy są znacznie łatwiejsze do zauważenia
 • - Ogromny pozytywny sygnał dla wszystkich przyszłych nabywców, wyższa wartość sprzedaży
 • - Twoja duma i radość będzie błyszczeć zarówno w środku jak i na zewnątrz.

Rutynowa konserwacja jest niezbędna, jeśli nasze samochody mają zapewnić nam długotrwałą niezawodność. Czyszczenie, serwisowanie i wymiana części zapewnia płynną pracę. Nie należy więc zapominać o znaczeniu dobrze utrzymanej komory silnika. Kontynuuj czytanie i ucz się, jak skutecznie czyścić silnik samochodu.

Zrzeczenie się odpowiedzialności - Ostrzeżenie świetlne

Zrozumienie, jak bezpiecznie czyścić silnik samochodu, zapobiegnie wszelkim problemom związanym z działaniem wody. Niniejszy przewodnik przedstawia najlepsze praktyki i środki ochrony pochodzące od doświadczonych specjalistów. Dokładnie przestrzegaj kroków i środków ostrożności, aby upewnić się, że Twój silnik pozostaje w pełni zadowolony.

Odstępstwa od tego przewodnika lub zaleceń mogą spowodować tymczasowe problemy z elektrycznością. Twój model może zawierać delikatne urządzenia elektroniczne w komorze silnika, więc musisz zachować szczególną ostrożność.

Podczas płukania komory silnika nigdy nie należy być nadgorliwym przy użyciu myjki ciśnieniowej lub węża. Należy zawsze stosować ustawienia niskiej mocy i ostrożnie płukać.

Przed przystąpieniem do czyszczenia silnika należy zapoznać się z instrukcją producenta, aby zapoznać się z konkretnymi środkami ostrożności, których należy przestrzegać.

Środki ostrożności i przygotowania

Zanim nauczysz się dokładnie jak czyścić silnik samochodu, zastanów się nad przygotowaniem do zabiegu.

Wyznaczyć odpowiedni obszar do czyszczenia silnika. Olej, brud, tłuszcz i paskudztwa zostaną zmyte, pozostawić do odpowiedniego odwodnienia. Należy wziąć pod uwagę fakt, że środki chemiczne do cięcia mogą mieć niekorzystny wpływ na środowisko. Upewnić się, że aktualny system odwadniania jest odpowiedni do danego zadania.

Przed rozpoczęciem pracy można włożyć trochę ciepła do silnika. Odrobina ciepła pomaga rozluźnić najtwardsze upieczone zabrudzenia. Nie pozwól jednak, aby silnik był zbyt gorący, jedna minuta pracy powinna być wystarczająco długa!

Dla większej ostrożności można przed rozpoczęciem pracy odłączyć akumulator samochodowy. Pamiętaj, aby odłączyć ujemny przed dodatnim. Podczas czyszczenia zacisków i usuwania nagromadzonej korozji za pomocą sztywnej metalowej szczotki.

Elementy elektryczne nie będą zadowolone, jeśli zostaną zalane wodą. Upewnij się, że są one w pełni zabezpieczone i wodoszczelne za pomocą plastikowych toreb i okładów. W szczególności należy zakryć akumulator, alternator, skrzynki przekaźnikowe, rozdzielacz i elektroniczny moduł komputerowy.

Inne wrażliwe części w komorze silnika będą wymagały ochrony przed wodą. Odpowietrzniki, wloty powietrza, filtry i gaźniki muszą być zakryte przed rozpoczęciem czyszczenia. Użyj folii plastikowej lub aluminiowej, a następnie zabezpiecz je opaskami kablowymi i taśmą. Naprawdę nie chcesz, aby woda dostała się do tych miejsc!

Czego można używać do czyszczenia silnika samochodowego?

Istnieje wiele środków i narzędzi do czyszczenia silnika samochodowego w domu. Oto najważniejsze rzeczy, których potrzebujesz, aby osiągnąć doskonały rezultat:

Do usuwania luźnych zanieczyszczeń można użyć średniej szczotki z opcjonalną sprężarką powietrza lub dmuchawą do liści. Możesz nawet użyć odkurzacza, jeśli jesteś gotowy do pracy.

Do odtłuszczania i usuwania zanieczyszczeń z silnika potrzebne sąśrodki chemiczne do cięcia smaru. Można to zrobić za pomocą zwykłego pędzla, butelki z aerozolem lub sprayu spustowego.

Dostępnych jest wiele środków do czyszczenia silnika, ale nadal można użyć środka do smarowania naczyń tnących zmieszanego z wodą.(Jedyny czas i miejsce, w którym należy go używać na samochodzie).

Spłukanie komory silnika z brudu i środków chemicznych wymaga użycia węża lub myjki ciśnieniowej. Upewnij się, że stosowane są tylko ustawienia o niskiej mocy i zawsze spłukuj ostrożnie.

Ponieważ podzespoły elektryczne wymagają szczególnej ostrożności, należy używać nieistniejących środków czyszczących, aby uniknąć problemów z elektrycznością. Środek do czyszczenia hamulców na sucho jest bardzo skuteczny i powszechnie stosowany.

Mała szczotka druciana zapewnia dobrą pracę elementów aluminiowych. W połączeniu z nim można również stosować produkt neutralizujący korozję.

Części plastikowe mogą być najpierw czyszczone przy użyciu średnio sztywnej szczotki z tworzywa sztucznego. Następnie należy użyć gąbki i wody z mydłem do wykończenia.

Jak czyścić silnik samochodowy - 10 kroków

 1. Zacznij od usunięcia luźnych zanieczyszczeń gromadzących się w komorze silnika. Do szorowania powierzchni użyj szczotki z włosiem. Przedmuchać zanieczyszczenia sprężarką powietrza, dmuchawą lub podciśnieniem. Uważać na moc dmuchaw w pobliżu wszelkich uszczelnionych części.
 2. Następnie nanieść środek odmrażający na blok silnika i główne elementy metalowe. Skoncentruj się najpierw na najgrubszych miejscach, używając pędzla, aby naprawdę je obrobić. Spróbuj dostać się do wszystkich szczelin, w których kryje się brud. Na razie możesz pozostawić elementy elektryczne same.
 3. Z wnęką silnika pokrytą dostatecznie grubą warstwą odolejacza, musisz ją teraz zostawić, aby się osiadła. Należy pozostawić wystarczająco dużo czasu, aby odbarwiacze w pełni przeniknęły brud i uwolniły jego przyczepność. 30 minut powinno wystarczyć.
 4. Teraz należy przepłukać całą komorę silnika czystą wodą. Zanieczyszczenia należy łatwo usunąć i zmyć razem z odmrażaczem. Wąż lub myjka wysokociśnieniowa umożliwia szybkie zakończenie pracy. Należy uważać, aby nie koncentrować strumienia wody zbyt mocno na wrażliwych miejscach.
 5. Części aluminiowe komory silnika należy czyścić małą szczotką drucianą. Użyć środka chemicznego neutralizującego korozję w celu uzyskania pomocy. Na koniec wypolerować wykończenie powierzchni za pomocą podkładki Scotch-Brite(tylko w przypadku nie wypolerowanych części metalowych).
 6. Panele i elementy z tworzywa sztucznego należy najpierw szorować szczotką z włosiem z tworzywa sztucznego. Powierzchnie należy umyć gąbką i wodą z mydłem.
 7. W tym momencie należy rozważyć powtórzenie procesu odtłuszczania i płukania, jeśli to konieczne.
 8. Wodępowierzchniową można zetrzeć suchą ściereczką. Do odmuchiwania nadmiaru wody można ostrożnie używać sprężarki lub dmuchawy powietrza. Upewnij się, że nie przecierasz wody do wrażliwych miejsc.
 9. Teraz można bezpiecznie usunąć środki ochronne z elementów elektronicznych. Ewentualne konieczne czyszczenie należy przeprowadzać za pomocą szmatki i nie pozostawiających śladów środków czyszczących, takich jak np. środek do czyszczenia hamulców na sucho.
 10. Pozostawić samochód na powietrzu i całkowicie wysuszyć na noc. Rano podziwiaj swój lśniący silnik i wykonaj ostatnie czyszczenie. Teraz jest idealny moment na przeprowadzenie kontroli pod kątem widocznych wycieków i uszkodzeń.

Czyszczenie silnika po pielęgnacji

Gratulacje, jesteście teraz w pełni poinformowani o tym, jak prawidłowo czyścić silnik samochodu. Po zakończeniu procedury, gdy już będzie można łatwo utrzymać się na szczycie konserwacji. Wstępne czyszczenie usuwa najbardziej uporczywe zabrudzenia powstałe w wyniku starzenia. Od tej pory odkładanie się osadów zostanie znacznie zredukowane.

Aby utrzymać lśniącą komorę silnikową w dobrym stanie, należy przeprowadzać czyszczenie punktowe raz na 1-2 miesiące . Następnie intensywniejsze mycie co 6 miesięcy, aby utrzymać silnik w doskonałej kondycji.

Over To You

Czy masz swoje własne doświadczenia lub wskazówki, jak czyścić silnik samochodowy, którymi możesz się podzielić z innymi czytelnikami? Masz swój ulubiony produkt? Proszę dać nam znać w sekcji komentarzy Disqus poniżej.