Wtorek, 10 grudnia 2024
Reflektory to niezwykle istotny element samochodu. Nocą pozwalają Ci widzieć to, co dzieje się na drodze. Podczas niesprzyjających warunków pogodowy, takich jak na przykład mżawka czy gęsta mgła, sprawiają, że Twoje auto jest widoczne dla innych uczestników ruchu. Stąd też, choć nie jest to łatwe, utrzymanie czystości lamp, to jeden z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy.
Zaczynamy od zakupów
Soczewki reflektorów zazwyczaj wykonane są z poliwęglanu, wzmocnionego od zewnątrz folią ochronną. W miarę upływu czasu, głównie pod wpływem działania promieni UV, warstwa zabezpieczająca ulega zniszczeniu. Wówczas to na w powierzchni reflektora rozpoczyna się proces utlenienia, którego widocznym objawem jest charakterystyczne zażółcenie materiału. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji konieczna jest wymiana lampy. Renowacja reflektora to całkiem proste zadanie, które można wykonać samodzielnie!
Potrzebne do tego będą: różnej grubości papier ścierny, pasta polerska i woskowa, uszczelniacz UV, ręcznik lub ściereczka z mikrofibry oraz rolka niebieskiej taśmy malarskiej. Większość z tych rzeczy dostać można nawet w marketach, ale najprościej i najwygodniej jest sięgnąć po gotowy zestaw do polerowania lamp.
Skorzystaj z oferty na https://sklep.motogo.pl/zestawy-do-polerowania-lamp >>
Oczyśćmy reflektory
Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia soczewek przy pomocy mydła samochodowego oraz wody. Nie zapomnij również o umyciu wszystkich elementów, które zamierzasz zabezpieczyć taśmą! Jeśli nie zostaną dobrze oczyszczone i odtłuszczone taśma nie będzie się na nich trzymać. Zabezpieczenie powierzchni wokół reflektora jest konieczne, na wypadek gdyby z jakiegoś powodu omsknęła Ci się ręka! Taśma malarska pozwala nie tylko ustabilizować reflektor, ale też ochronić lakier przed przypadkowym zadrapaniem.
Szlifujemy!
Najlepiej jest zacząć od papieru o największych właściwościach ściernych. Jeśli dysponujesz papierem o grubościach 1000, 2000 i 3000 zacznij od 1000. W przypadku papieru ściernego im niższa liczba, tym więcej ścierniwa czyli większa moc tarcia. Delikatnie zwilż tak papier, jak i sam reflektor, a następnie zacznij szlifować powierzchnię. Unikaj ruchów okrężnych! Wykonuj proste, poziome ruchy i cały czas upewniaj się, że tak papier jak i powierzchnia lampy są nawilżone. Obecność wody nie tylko zmniejsza siłę tarcia, ale też uniemożliwia kumulowanie się cząsteczek papieru na reflektorze. Bez wody szlifowanie zmieni się w zwykłe rysowanie!
Cały proces powtórz jeszcze dwa razy, za każdym razem używając papieru o niższej ziarnistości, czyli kolejno: 2000, a następnie 3000. Każde takie szlifowanie powinno odbyć się w innym kierunku niż poprzednie! Właśnie dlatego potrzebny jest papier o co najmniej 3 różnych ziarnistościach, a także z tego powodu tak ważne jest to by unikać ruchów okrężnych! Cały czas pamiętaj też o nawilżaniu powierzchni.
Kiedy skończysz, usuń resztki ziarniny i dokładnie osusz reflektor. Następnie sięgnij po ręcznik z mikrofibry i wyciśnij na niego trochę, czyli jakieś 2 cm, pasty do polerowania. Większą ilość ciężko będzie wetrzeć, szczególnie jeśli będziesz robić to ręcznie. Jeśli jednak masz do dyspozycji bufor orbitalny, nawet duża ilość środka do polerowania nie będzie problemem. Kiedy ponownie wyczyścisz soczewki, czas na wosk.
I gotowe!