Sobota, 20 lipca 2024

Krótka historia technologii pokładowej samochodu

20 września 2020

Rozmowa z samochodem to stara praktyka, ale tylko najnowsze samochody mogą reagować zmieniając stację radiową, dostosowując klimatyzację lub dodając spotkanie do harmonogramu. Nowoczesne pojazdy są wyposażone w wiele technologii, które traktujemy jako oczywiste i łatwo jest zapomnieć, że niecałe sto lat temu nawet stereo było uważane za ulepszenie premium.

Dzisiejsi nabywcy samochodów poszukują najlepszych rozwiązań w zakresie komfortu i bezpieczeństwa. To, co kilka lat temu mogło być uważane za ulepszenie, teraz ma być standardem. Aby docenić to, jak daleko zaszliśmy, przyjrzyjmy się, gdzie zaczęły się niektóre z naszych ulubionych funkcji.

Row Your Own

Wierzcie lub nie, automatyczna skrzynia biegów została wprowadzona około 100 lat temu. Co prawda, skrzynie biegów w tamtych czasach były o wiele prostsze niż osiem, dziewięć, a nawet dziesięć biegów, które oferują dzisiejsze samochody.

Zamiast shell out dla dwóch prędkości auto, większość kierowców wybrał zmianę biegów za pomocą ręcznej skrzyni biegów. Die-hards nadal zdecydować się na kij dzisiaj, ale są one wymierające, z mniej niż jeden na 20 samochodów sprzedawanych przy użyciu standardowej zmiany biegów.

Zaparkuj gdzieś bezpiecznie.

Wiedziałeś, że kluczyki do samochodu nie były wprowadzane w najwcześniejszych modelach? W 1916 roku Cadillac, światowy standard, wprowadził kluczyki jako element wyposażenia. Minęłoby ponad 60 lat, zanim wprowadzono by pierwsze modele bez kluczyka.

Obecnie mamy inteligentne klucze, z których wiele nie posiada nawet tradycyjnego metalowego mechanizmu klucza. W przyszłości Twój samochód może wiedzieć, jak rozpoznać Cię biometrycznie - teraz jest środek odstraszający od kradzieży.

Smoke 'Em If Ya Got 'Em

Każdy, kto posiadał pojazd wyprodukowany przed początkiem lat 2000. zna standardowe wydanie popielniczki samochodowej i zapalniczki. Być może jest to znak, że społeczeństwo zmierza w kierunku zdrowszych nawyków, ale w nowoczesnych samochodach tych przedmiotów nigdzie nie ma.

Wiele osób zdaje się preferować wygodę korzystania z portu USB lub gniazdka.

Crank up the Tunes

In-car infotainment jest prawdopodobnie obszar, gdzie widzieliśmy największe postępy od czasu narodzin samochodu. Był to stały marsz postępu, ponieważ radio zostało wprowadzone w latach trzydziestych XX wieku, a wielojęzyczne systemy nagłaśniające stały się później standardem. Później wprowadzono 8-ścieżkową ścieżkę i kasetę, a w latach 80. pojawiły się nawet odtwarzacze CD.

Jednak nawet CD w pewnym momencie skończy się oddech, a jego dni wydają się być policzone. Przy mniejszej liczbie osób korzystających z tej technologii, oczekuje się, że do 2021 roku mniej niż połowa sprzedawanych samochodów będzie oferować opcje odtwarzaczy CD. Technologia informacyjno-rozrywkowa ma tendencję do dłuższego pozostawania w pojazdach, aby wspierać standardy, które kupujący już posiadają.

Rewolucja samochodowa

Pod wieloma względami, technologia w naszych samochodach przeszła dłuższą drogę niż mechanicy samych samochodów, ale to się wkrótce zmieni. Główni producenci oczekują, że do 2021 r. dostarczą samochody z własnym napędem, co zmieni sposób myślenia i użytkowania naszych samochodów.

Bez konieczności dostarczania informacji za kierownicą, "kierowcy" mogą skupić się na innych zadaniach, takich jak praca z samochodu podczas porannych dojazdów do pracy (a myśleliście, że gorzej już być nie może). Z drugiej strony, jeśli nie uda Ci się pracować na czas, zawsze możesz po prostu winić swój samochód.