Poniedziałek, 14 października 2024
Coraz popularniejszy termin APC pochodzi z języka angielskiego i oznacza środek czyszczący, który można stosować w przypadku każdej powierzchni. Obecnie preparaty o takim oznaczeniu możemy spotkać przede wszystkim w branży auto detailinfowej. Już sama ich nazwa sugeruje jednak, że o ich zastosowaniach wcale nie trzeba mówić jedynie w kontekście motoryzacji.
Jeśli zastanawiamy się nad czyszczeniem pojazdu, pamiętajmy o tym, że preparaty typu APC możemy stosować z powodzeniem w naprawdę wielu sytuacjach. Sprawdzają się znakomicie choćby wtedy, gdy zależy nam na regularnym usuwaniu kurzu, który pojawia się na elementach plastikowych, można więc wykorzystywać je choćby na desce rozdzielczej, w nawiewach powietrza, a także w przypadku czyszczenia uchwytów na napoje. Popularnym miejscem ich zastosowania okazują się również gumowe dywaniki, których utrzymanie w czystości zawsze stanowi duże wyzwanie. Co do zasady, każdy element samochodowego wnętrza, czy to wykonany z plastiku, czy to z gumy, nie powinien stanowić większego wyzwania dla APC.
Oczywiście, możliwości omawianych tu preparatów wcale się na tym nie kończą, z pewnością więc nie można nie docenić także tego, że można je stosować w odniesieniu do tapicerki materiałowej i skórzanej. W tym wypadku jednak konieczne jest podkreślenie roli, jaką ma do odegrania szczególna ostrożność w tym zakresie. Jeśli materiał będzie stosowany nieumiejętnie, nie tylko nie uzyskamy spodziewanego efektu, ale również, nieświadomie, doprowadzimy do pogorszenia sytuacji, bo możemy doprowadzić do tego, że zabrudzenie wniknie w głąb materiału. Ostrożnie należy postępować także w przypadku usuwania tych zabrudzeń, które pojawiają się na podsufitce. Jeśli dojdzie do jej przemoczenia, poważną konsekwencją może okazać się jej odklejanie. Choć więc preparaty APC mają szerokie zastosowanie, zawsze należy korzystać z nich z pewną ostrożnością.
Warto tez wiedzieć, że APC sprawdzi się nie tylko wewnątrz auta, ale i w odniesieniu do tych zabrudzeń, które są obecne pod maską samochodu. Można je rozcieńczać z wodą, a tym samym sami jesteśmy w stanie przygotowywać preparaty o zróżnicowanych stężeniach po to, aby znajdować dla nich mniej i bardziej typowe zastosowania. Jeśli zachowamy wysoki stosunek APC do wody, nie powinniśmy mieć problemu z usunięciem tłustych plam pochodzących zarówno ze smaru, jak i z oleju.
Ustalając odpowiednie proporcje preparatów APC, w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się tymi wartościami, które są podane na preparacie przez producenta. Warto jednak pamiętać o tym, że mamy do czynienia także z pewnymi stężeniami standardowymi, będącymi dobrym punktem odniesienia, jeśli brakuje nam szczegółowych informacji. I tak stężenie 1:30 sprawdzi się znakomicie, gdy przygotowujemy się do prania tapicerki i podsufitki, a stężenie 1:10 pomoże, gdy mamy problem z lekkimi zabrudzeniami. Jeśli są one silniejsze, znacznie lepszą opcją będzie stężenie 1:5, jeśli zaś przygotowujemy się do mycia silnika, warto rozważyć stężenie 1:3.
Sprawdź ofertę kosmetyków samochodowych na https://sklep.motogo.pl/.