Wtorek, 10 grudnia 2024
Przed nadejściem sezonu zimowego dobrze jest zadać sobie pytanie o to, czy nasz samochód jest gotowy do wyzwań tak charakterystycznych dla tej pory roku. Jedną z rutynowych czynności okazuje się wymiana opon. Zmiana ogumienia w pojazdach osobowych z reguły nie jest skomplikowana, nie zajmuje też zbyt wiele czasu. Jeśli jednak stajemy przed koniecznością wymienienia opon w pojeździe ciężarowym, musimy liczyć się z tym, że będzie to zdecydowanie trudniejsze zadanie. Nie oznacza to jednak, że należy się go obawiać zwłaszcza, że znajomość kolejnych etapów wymiany opon, znacząco ułatwia jej przeprowadzenie.
Jeszcze zanim przystąpimy do wymiany opon, powinniśmy upewnić się, że jesteśmy do niej we właściwy sposób przygotowani. W pierwszej kolejności wskazane jest więc upewnienie się, że ogumienie, które mamy w planie wykorzystać, rzeczywiście znajduje się w dobrym stanie. Poszukiwać powinniśmy przy tym nie tylko pęknięć oraz przetarć, ale również innych uszkodzeń. Jeśli opon nie przechowywano na feldze, teraz trzeba je w ten sposób założyć. Najlepiej wykorzystać w tym celu odpowiednich narzędzi nie ryzykując, że opony ulegną uszkodzeniu. Zajmie nam to, oczywiście, kilka dodatkowych minut, znacząco zwiększy jednak poziom bezpieczeństwa. Przed wymianą dobrze jest też napompować opony. Pozwoli nam to przekonać się odpowiednio szybko, czy nie schodzi z nich powietrze.
Jeśli mamy pewność, że komplet opon przeznaczonych na wymianę jest sprawny, możemy przystąpić do otwierającego się przed nami zadania. Jeszcze przed wymianą konieczne jest poluzowanie śrub odpowiadających za mocowanie koła na piaście. Najlepiej zdecydować się na tę czynność, gdy samochód stoi wszystkimi kołami na ziemi. Jeśli zrobimy to, gdy auto jest na podniesieniu, może zwiększyć się w ten sposób ryzyko osunięcia pojazdu z podnośnika. Już po poluzowaniu kół można podnieść samochód z jednej strony po to, aby odkręcić śruby do końca. Na tym etapie koło jest już przygotowane do tego, aby zdjąć je z piasty. Jeśli podczas zdejmowania stawia ono opór, być może dostała się do niego rdza. W takim przypadku trudno o lepsze rozwiązanie niż zastosowanie specjalnego środka, który pomoże nam w uporaniu się z nią. Kolejnym krokiem jest założenie nowych opon, zawsze zgodnie z ukierunkowaniem bieżnika. Może się wydawać, że nie jest to zasada, której należy rygorystycznie przestrzegać. Jeśli jednak nie będziemy się do niej stosować, znacząco obniżmy bezpieczeństwo jazdy, a jednocześnie nieświadomie przyczynimy się do tego, że w przyszłości ogumienie będzie zużywało się szybciej. Przykręcanie śrub także jest czynnością, którą należy wykonywać starannie. Śruby powinny trzymać się solidnie, niewskazane jest jednak dociąganie ich do końca. Tą czynność powinniśmy wykonać dopiero po opuszczeniu. Nawet pamiętając o każdym z wymienionych tu zaleceń, należy brać pod uwagę to, że wymiana opon w samochodzie ciężarowym może być problematyczna. Zawsze wskazane jest więc zastanowienie się nad tym, czy nie zlecić jej profesjonalistom. Jeżeli masz zamiar podjąć się sam tego zadania lub jesteś profesjonalistą i posiadasz własny warsztat to warto zaopatrzyć się w montażownice do opon ciężarowych sprawdzając ofertę na https://sklep-warsztat.pl/product-category/montazownice/montazownice-ciezarowe/.