Środa, 22 maja 2024

Jak mogę dowiedzieć się, czy moje amortyzatory wymagają wymiany?

7 września 2020

Zanim porozmawiamy o wymianie amortyzatorów, wyjaśnijmy czym one są. Są one częścią twojego układu zawieszenia, który pomaga połączyć koła z resztą samochodu. Wspierają one głównie samochód (dosłownie) i pomagają absorbować nierówności i wyboje, gdy w nie uderzysz. Jak pomagają wchłaniać uderzenia? Cóż, składają się one z resorów i amortyzatorów, które współpracują ze sobą, aby poradzić sobie z uderzeniem w zderzak lub szybką reakcją na zakręt lub zatrzymanie. Podczas gdy większość samochodów ma amortyzatory w swoim układzie zawieszenia, inne używają po prostu amortyzatora. Jeśli więc nie wiesz, czy Twój samochód je ma, zawsze możesz zapytać!

Jak można stwierdzić, czy poszły źle, czy źle? Cóż, to całkiem proste. Im bardziej szorstkie drogi, tym więcej kilometrów na samochodzie, lub im trudniej prowadzić samochód, doprowadzi do tego, że układ zawieszenia będzie potrzebował trochę TLC. Niektóre miejsca mówią, że około 50.000 mil lub więc należy sprawdzić swoje wstrząsy i rozpórki, aby zobaczyć, jak zużyte są, ale ponownie, że zależy to od tego, jak prowadzisz i jakie drogi prowadzisz.

Tu są pewne oznaki, że twoje amortyzatory idą w złym kierunku:

  1. Zauważalne drżenie opony lub wibracje koła po uderzeniu w zderzak.
  2. Ogólna jazda "odbijająca się" (chyba że coś ulepszyłeś i tak oczywiście jeździ twój samochód).
  3. Pochylenie przy silnym hamowaniu.
  4. Zjeżdżanie na dół po nierównych drogach lub przy cofaniu się z podjazdu (ponownie w zależności od tego, czy coś zmodyfikowałeś, czy nie).
  5. Wycieki płynu z twoich pałąków lub wstrząsów.

Podczas gdy na YouTube jest wiele filmów o tym, jak wymienić swoje rozpórki, polecam skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Ostatnią rzeczą, którą chciałbyś zrobić, to całkowicie zniszczyć swój system zawieszenia. Amortyzatory są drogie, ale wymiana całego układu zawieszenia jest jeszcze droższa!

Cóż, to wszystko na razie! Mam nadzieję, że nauczyliście się czegoś nowego i będziecie mogli porozmawiać o rozpórkach z waszym mechanikiem, gdy następnym razem odwiedzicie ????.