Sobota, 15 czerwca 2024

Jak wymienić akumulator samochodowy

23 września 2020

Niewielka ilość pieniędzy, którą oszczędzasz robiąc to samemu, dotyczy tylko wtedy, gdy nie rujnujesz przy tym instalacji elektrycznej pojazdu! W dzisiejszych czasach łatwo jest pozwolić, aby poradzili sobie z tym profesjonaliści. Możesz potencjalnie stracić gwarancję, jeśli spróbujesz samemu wymienić akumulator. Aby sprawdzić, które elementy są objęte gwarancją, a które nie, należy zapoznać się z warunkami gwarancji.

W zależności od tego, jak długo prowadzisz, akumulator Twojego samochodu powinien wystarczyć na jeden do czterech lat.

Ponieważ akumulatory są ciężkie, bardzo żrące i potencjalnie łatwopalne, wielu kierowców rezygnuje z podejścia "zrób to sam" i zwraca się do profesjonalisty o wymianę zużytego akumulatora.

Jeśli jesteś w drodze, gdy akumulator samochodowy się rozładuje, prawdopodobnie będziesz potrzebował pomocy drogowej. Wykonawcy robót drogowych Budget Direct mogą albo uruchomić Twój pojazd, albo wymienić jego akumulator na Twój koszt.

Jeśli jednak akumulator w Twoim domu ulegnie rozładowaniu lub minie termin przydatności do użytku i chcesz go wymienić samodzielnie, oto kilka wskazówek:

Potrzebny będzie klucz regulowany, jednorazowe rękawice gumowe, czyste, niestrzępiące się szmatki, odrobina wody i sody do pieczenia, szczotka akumulatorowa lub narzędzie do czyszczenia końcowego oraz okulary ochronne.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Potrzebny będzie klucz regulowany, jednorazowe rękawice gumowe, czyste, niestrzępiące się szmatki, odrobina wody i sody do pieczenia, szczotka akumulatorowa lub narzędzie do czyszczenia końcowego oraz okulary ochronne.

Wyłącz silnik i umieść pojazd w parku. Ustawić hamulec postojowy. Rozłóż ręcznik na błotniku, aby chronić lakier przed działaniem żrącego kwasu. Zawsze najpierw należy przeczytać instrukcję obsługi samochodu.

Kroki zmierzające do wymiany akumulatora samochodowego

Normalna procedura wymiany baterii jest następująca:

Krok 1. Usuń kable z biegunów baterii

W przypadku pojazdów z ujemnym uziemieniem należy poluzować nakrętkę i śrubę mocującą zacisk przewodu akumulatora do zacisku ujemnego (będzie on oznaczony znakiem minus lub "NEG"). Jeśli samochód ma dodatnią masę, należy najpierw poluzować przewód dodatni (instrukcja obsługi wskaże, który samochód ma i poda prawidłową kolejność usuwania przewodów akumulatora).

Krok 2. Odkręć śruby lub śruby mocujące akumulator na miejscu; następnie wyjmij akumulator.

Pamiętaj, gdzie włożyłeś śruby akumulatora i nie pozwól, aby wtoczyły się pod samochód. Noś rękawiczki, ostrożnie wyjmując akumulator.

Krok 3. Sprawdź tacę, na której spoczywał stary akumulator.

Jeśli znajdująca się pod spodem blacha jest zardzewiała lub wykazuje żrące osady, należy rozpuścić w wodzie odrobinę sody oczyszczającej i użyć tego roztworu do czyszczenia blachy. Nie rób tego bez założenia najpierw rękawic. Jest to również czas na oczyszczenie biegunów baterii.

Krok 4. Połóż swój nowy akumulator samochodowy na tacy

Upewnij się, że jest zwrócony w tym samym kierunku, co jego poprzednik i jest mocno osadzony.

Krok 5. Wymień śruby/załączniki na nowe baterie, aby je zamocować na miejscu

Bateria powinna być teraz wolna od wszelkiego możliwego "wiggle".

Krok 6. Podłącz ponownie kable baterii w odwrotnej kolejności, w której je zdjąłeś

(np. w wózku z uziemieniem ujemnym najpierw podłącza się przewód dodatni). Upewnij się, że wszystkie ponownie podłączone zaciski chwytają słupki w solidnym uchwycie.

Krok 7. Należy prawidłowo pozbyć się starego akumulatora.

Ponieważ baterie są toksyczne i żrące, muszą być utylizowane w sposób zgodny z prawem i odpowiedzialny. Specjalne ośrodki recyklingu przyjmują zużyte baterie i ładują je w ilości nominalnej, aby móc je zutylizować za użytkownika. Stare akumulatory samochodowe NIE WOLNO wyrzucać do kosza na śmieci ani na śmieci.

Ważne punkty do rozważenia

Nie zawsze automatycznie zakładasz, że problem z samochodem jest spowodowany przez akumulator. Twoim podstawowym problemem może być coś innego: na przykład wadliwy alternator lub silnik rozrusznika. Profesjonalny test diagnostyczny może rozwiązać prawdziwą przyczynę problemu.

Dzisiejsze samochody są bardziej skomplikowane technologicznie niż kiedykolwiek wcześniej, a wszystkie nowoczesne komputery pokładowe i elektryka są podatne na zwarcia.

Jednym z najważniejszych kroków podejmowanych przez profesjonalistów podczas wymiany akumulatora jest zapewnienie dostępności drugiego źródła zasilania, aby nie stracić ustawień komputera i kodu zabezpieczającego potrzebnego do obsługi radia.

Twój kod bezpieczeństwa radia może być zapisany gdzieś w instrukcji obsługi samochodu, ale jeśli nie masz jego zapisu, zazwyczaj będziesz musiał skontaktować się ze sprzedawcą samochodu, aby uzyskać kod ponownie, tak aby można było korzystać z radia. Niektórzy dealerzy pobierają za to opłatę.