Sobota, 15 czerwca 2024

Przygotowanie samochodu do zimy

30 września 2020

Teraz zegary cofnęły się, zima jest w drodze i wszyscy musimy być przygotowani na nieuniknione złe warunki jazdy w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Wraz z nadciągającymi nocami i ciemnymi porankami, wielu z nas będzie teraz jeździć po ciemku częściej, a potem wraz z początkiem spadających temperatur będziemy mieli więcej deszczu, a w końcu pojawi się straszny lód i śnieg. Oczywiście, gdy pogoda jest naprawdę zła, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu unikanie jazdy, ale dla większości z nas jest to po prostu niemożliwe. Musimy jeździć samochodem, musimy wracać do pracy, dzieci muszą chodzić do szkoły, a my musimy jak najlepiej radzić sobie w życiu, mimo złej pogody, więc musimy jak najlepiej to wykorzystać i podjąć wszelkie środki ostrożności, aby zapewnić sobie i naszym rodzinom bezpieczeństwo na drogach w zimie.

Jakie środki można podjąć, aby utrzymać się na drodze w zimie?

Co zatem można zrobić, aby zimową jazdę uczynić nieco łatwiejszą i mniej ryzykowną? W Wielkiej Brytanii, mimo że niekorzystne warunki pogodowe, które można przewidzieć w każdym roku, pojawiają się co roku, zawsze wydaje się, że nie zdajemy sobie z tego sprawy, a my po prostu nie przygotowujemy się do tego tak jak inne kraje, ponieważ naprawdę okropna pogoda wydaje się trwać tylko przez krótki czas. Ale jeśli zaplanujesz to z wyprzedzeniem, docenisz swój wysiłek, gdy spadnie ciężki śnieg, a drogi będą śliskie i oblodzone.

Uważajcie na drogi

Może wydawać się to oczywiste, ale warto zwrócić uwagę, że na mokrej nawierzchni drogi hamowania znacznie się wydłużają, a na lodzie mogą się czterokrotnie wydłużyć, więc gdy pogoda jest zła, trzeba być bardzo ostrożnym, nawet jeśli się spieszysz. Widoczność może być ograniczona, szczególnie w nocy, więc czysta szyba przednia powinna być priorytetem.

Przygotuj swój samochód.

Wypadki nie tylko są bardziej prawdopodobne przy zimnej pogodzie, ale także bardziej prawdopodobne jest, że się zepsujesz, więc posiadanie plecaka ratunkowego w samochodzie jest warte wysiłku. Trzymaj w samochodzie wodę, przekąski, koce i latarkę i upewnij się, że masz zaprogramowany w telefonie numer swojej firmy, która przeprowadziła awarię.

Skarpety śnieżne i łańcuchy śniegowe

Skarpety śnieżne i łańcuchy śniegowe mogą być używane zarówno w przypadku, gdy na ziemi jest śnieg. Nie są one tak powszechne w Wielkiej Brytanii, ponieważ na drogach nie występuje zbyt dużo grubego i ciężkiego śniegu, ale są legalne w użyciu i mogą być przydatne, jeśli mieszkasz na terenach wiejskich lub na drogach, które nie są żwirowane. Jeśli podróżujesz po Europie w miesiącach zimowych, to zestaw łańcuchów śniegowych może być bardzo wartościową inwestycją. Jednak gdy dojedziesz do drogi, która nie jest zaśnieżona, będziesz musiał je zdjąć, więc mogą być niewygodne.

Daj swojemu samochodowi zimową kontrolę stanu zdrowia

O tej porze roku, jeśli coś pójdzie nie tak z twoim samochodem, to stanie się to teraz. Jeśli masz jakieś obawy co do akumulatora w samochodzie, teraz jest czas, aby go obejrzeć lub wymienić i sprawdzić zabezpieczenie przed zamarzaniem. Zimą będziesz dużo częściej używać świateł, więc sprawdź, czy wszystkie żarówki są w pełni sprawne. Czasami po prostu nie możesz stwierdzić, kiedy zgasło światło podczas jazdy. Bądź proaktywny, sprawdź je teraz, nie czekaj, aż ktoś ci pokaże, że to ty pierwszy wiesz o zgaszeniu żarówki!

Sprawdź swoją głębokość bieżnika

Głębokość bieżnika i tak należy regularnie sprawdzać, ale jeszcze ważniejsze jest to w zimie, kiedy droga może być mokra lub oblodzona i potrzebna jest cała przyczepność, jaką można uzyskać. Jeśli głębokość bieżnika jest mniejsza lub zbliżona do dopuszczalnego poziomu 1,6 mm w dowolnym miejscu na obwodzie opony, należy ją wymienić w całości.

Opony zimowe

Opony zimowe są przeznaczone nie tylko do lepszej przyczepności i prowadzenia na lodzie i śniegu, ale także do jazdy na mokrej nawierzchni i w niskich temperaturach. Gdy temperatura jest niższa niż 7°C, opony zimowe mają krótszą drogę hamowania niż opony standardowe.

Jak działają opony zimowe?

Opony zimowe są wykonane z bardziej miękkiej gumy i mają dodatkowe rowki, co zapewnia generowanie ciepła, które zapewnia większą trakcję na drodze. Wzór bieżnika również będzie się różnił od wzoru opon letnich, ponieważ został zoptymalizowany pod kątem łatwiejszego odprowadzania błota pośniegowego i śniegu. Ważne jest, aby wyposażyć wszystkie cztery koła w opony zimowe, w przeciwnym razie może dojść do zachwiania równowagi, co może spowodować mniejsze bezpieczeństwo na drodze.

Jakie są wymagania prawne dotyczące opon zimowych?

Obecnie w Wielkiej Brytanii nie ma żadnych wymogów prawnych dotyczących montażu opon zimowych w pojazdach. Jednakże, jest kilka krajów europejskich, które przewidują prawny wymóg montowania opon zimowych przez kilka miesięcy w roku, zazwyczaj od października do marca, więc jeśli jedziesz za granicę, musisz upewnić się, że przestrzegasz przepisów, w przeciwnym razie możesz zostać ukarany grzywną. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają powiadomienia ich o zamontowaniu opon zimowych w pojeździe, więc dobrze jest najpierw sprawdzić, czy tak jest w przypadku firmy ubezpieczeniowej, ponieważ brak takiego powiadomienia może spowodować unieważnienie ubezpieczenia i być kosztowną pomyłką w przypadku konieczności zgłoszenia roszczenia.

Czy można używać opon zimowych przez cały rok?

Mimo że zgodnie z prawem nic nie stoi na przeszkodzie, abyś korzystał z opon zimowych przez cały rok, nie jest to zalecane, ponieważ podczas gdy Twoje opony zimowe zapewnią Ci bezpieczeństwo na drodze, gdy temperatura jest niska, w wyższej temperaturze dochodzi do cofania się, a Twoje opony będą miały mniejszą przyczepność i trakcję, a więc będą mniej bezpieczne niż opony standardowe. Ponadto, jeśli używasz opon zimowych w ciepłą pogodę, będą się one szybciej zużywać i będziesz musiał je częściej wymieniać. Dlatego z pewnością bezpieczniej i taniej jest podejmować wysiłek i wymieniać opony co sześć miesięcy.

Zarządzanie dwoma zestawami opon

Jedną z rzeczy, która często zniechęca kierowców do wymiany opon w zimie, jest to, co robisz z drugim zestawem? Jeśli nie masz dużej szopy lub garażu, w którym mógłbyś je przechować, to może się to wydawać całkiem niemożliwe. Nie chcesz ich przechowywać na zewnątrz, opony muszą być przechowywane w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Jednym ze świetnych rozwiązań jest szukanie montera opon, który zapewni ci miejsce do przechowywania opon. Za niewielką opłatą będzie on przechowywał komplet opon, których nie używasz. Są też firmy, które wypożyczają opony, więc możesz po prostu pożyczyć potrzebne opony na czas zimowych miesięcy i zamienić je na opony letnie, gdy zrobi się cieplej.

Jeśli przechowujesz swoje własne opony, jedną z rad jest zanotowanie na oponie, z którego koła pochodzi, więc po zamontowaniu opony w samochodzie, możesz się upewnić, że znajduje się ona w innej pozycji, a więc wyrównać stopień zużycia. Zrób to i przekonaj się, że Twoje opony mają dłuższą żywotność. Zaleca się również umycie i wysuszenie opon przed ich odłożeniem do miejsca przechowywania.

Jeżeli nie posiadasz szczególnie dużych felg i niskoprofilowych opon letnich, prawdopodobnie nie będziesz potrzebował dwóch zestawów prawdziwych kół. Ze względu na wysoki profil boczny opony zimowe często mają problem z montażem na bardzo dużych felgach, ale w przypadku większości felg nie ma problemu z wymianą opon, a jedynie całego koła.

Jazda za granicę tej zimy?

Jak już wspomnieliśmy, w wielu krajach obowiązują bardzo szczegółowe przepisy dotyczące użytkowania opon zimowych. Jeśli wynajmujesz samochód za granicą, to najprawdopodobniej zostanie on wyposażony w odpowiednie opony, które zgodnie z prawem są potrzebne do jazdy w tym kraju, ale nie licz na to. Zawsze sprawdzaj opony i pamiętaj o wymogach prawnych obowiązujących w każdym miejscu, które odwiedzasz. Przepisy prawne zmieniają się w zależności od kraju, ale mogą również różnić się w zależności od regionu danego kraju. Oprócz przepisów stanowiących, że opony zimowe są obowiązkowe w określonych okresach czasu, różnią się również przepisy dotyczące głębokości bieżnika, więc jeśli w miesiącach zimowych zabierasz swój własny samochód za granicę, musisz zostać poinformowany o tych szczegółach. Opony całkowicie legalne drogowo o głębokości bieżnika 2,00 mm w Wielkiej Brytanii stałyby się natychmiast nielegalne, gdybyś wjechał na przykład do Austrii, gdzie zgodnie z prawem minimalna głębokość bieżnika wynosi 4,00 mm. Ponadto, w niektórych krajach istnieje prawny wymóg posiadania łańcuchów śniegowych, a łopata w bagażniku może być również obowiązkowa, co może prowadzić do nałożenia kary pieniężnej, jeśli okaże się, że nie masz przy sobie takich łańcuchów.

Miłej zimy na drogach

Załóż więc te zimowe opony, przygotuj swój pojazd na zimę i bądź bezpieczny. Wkrótce znów będzie tu lato!