Środa, 22 maja 2024

Jak zmienić oponę samochodową

15 września 2020

To zawsze wygląda tak łatwo - kiedy ktoś inny to robi

Zmiana przebitej opony jest jedną z tych umiejętności życiowych, które każdy powinien znać. Nie jest to trudne, jeśli wykonasz kilka podstawowych kroków, będziesz miał odpowiedni bieg i będziesz wiedział, jak go używać.

Płaskie opony często zdarzają się w niewygodnych miejscach. Na drodze trzeba znaleźć bezpieczne miejsce, aby się zatrzymać i dokonać zmiany. Bezpieczne" oznacza dobrze oddalone od ruchu drogowego, najlepiej na twardej, równej powierzchni.

(Jeśli wolisz zostawić zmianę opon komuś innemu, możesz wykupić pomoc drogową w Budget Direct. Jeśli dostaniesz oponę bez powietrza, jeden z naszych wykonawców robót drogowych wymieni ją na oponę zapasową dostarczoną wraz z pojazdem).

Po pierwsze, będziesz potrzebował kilku rzeczy

Do wymiany opony samochodowej potrzebne są: zapasowa opona, usztywnienie koła do odkręcania nakrętek mocujących (lub gniazdo o odpowiedniej wielkości z długą rączką) oraz solidny podnośnik. Dobrym pomysłem jest również przewożenie cegły lub kawałka drewna - można je zaklinować na jednym z kół po przeciwnej stronie samochodu dla większego bezpieczeństwa i stabilności.

Jest to szczególnie ważne, gdy podłoże nie jest tak wyrównane, jak byś chciał. Jeśli zatrzymasz się na miękkim podłożu, kawałek solidnej deski jest przydatnym elementem do przyklejenia pod podnośnikiem, zanim zaczniesz podnosić samochód.

Podnieś samochód

Zanim zaczniesz, włącz światła awaryjne, upewnij się, że samochód znajduje się na parkingu i zastosuj hamulec ręczny. Szukaj nacięć lub rowków na spodzie samochodu - tam właśnie znajduje się bezpiecznie podnośnik. Gdy będziesz zadowolony ze stabilności pojazdu i położenia podnośnika, zacznij powoli obracać usztywnienie kół, aż do momentu, gdy zdejmiesz trochę ciężaru z płaskiej opony. (Upewnij się, że na oponie jest jeszcze wystarczająco dużo ciężaru, aby umożliwić poluzowanie nakrętek koła bez jego niezamierzonego obracania).

Poluzować nakrętki koła i zdjąć oponę płaską

Uporczywe nakrętki do kół, aby je poluzować, to mniej brutalna siła, a więcej stosowanie właściwej techniki. Po założeniu usztywnienia koła na jedną z nakrętek, użyj szybkiego szarpnięcia w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby je poluzować. Zwróć się twarzą do koła i trzymaj ramię i plecy wyprostowane. Nie pozwól, aby usztywnienie zsunęło się z nakrętki. Idź naokoło i poluzuj każdą nakrętkę po kolei. Sztuczka polega na tym, aby utrzymać usztywnienie koła mniej więcej poziomo do podłoża i pozwolić, aby ciężar ciała wykonywał większą część pracy.

Gdy wszystkie nakrętki zostaną poluzowane, użyj podnośnika, aby kontynuować podnoszenie wózka tak, aby znajdował się on na tyle wysoko nad ziemią, aby umożliwić założenie nowego koła. Jeśli mieszkanie jest zawieszone na wysokości jednego lub dwóch centymetrów nad ziemią, zazwyczaj jest to wystarczające. Nie należy podnosić wózka więcej niż trzeba. Aby zdjąć starą oponę, należy zdjąć wszystkie nakrętki koła i ostrożnie podnieść koło z pojazdu.

Załóż nową oponę

Chwyć swoje jasne, błyszczące nowe koło z wnęki w bagażniku i umieść je na zespole koła. Wyrównaj najpierw otwory w kole, aby można było podnieść je prosto na samochód za jednym zamachem, bez skręcania i skrzypienia. Po ustawieniu koła w górze, przykręć wszystkie nakrętki mocujące i dokręć je ręcznie. Na tym etapie nie chcesz dokręcać ich do końca - poczekaj na pełne dokręcenie, aż samochód zejdzie z podnośnika i będzie całkowicie stabilny.

Za każdym razem, gdy zdejmujesz oponę z samochodu lub zakładasz nową, ważne jest, aby nie mieć żadnego skręcenia w plecach. Aby zapewnić maksymalną stabilność i nie pochylać się więcej niż trzeba - tak właśnie wyglądają urazy pleców.

Opuść samochód i wyjmij podnośnik

Powoli przewijaj podnośnik w dół, aż nowa opona przejmie ciężar pojazdu. Wyjmij podnośnik. Teraz jest czas na pełne dokręcenie nakrętek koła. Jeszcze raz użyj ciężaru własnego ciała (nie czystej siły ramion) i utrzymuj usztywnienie koła równolegle do podłoża podczas dokręcania każdej nakrętki koła.

Prawidłowo umieścić usztywnienie koła, podnośnik i płaską oponę w bagażniku. Nie wyrzucaj starej opony do wnęki: zabezpiecz ją, aby nie ślizgała się podczas jazdy.

I na koniec, teraz, gdy wracasz na drogę, pamiętaj o zamocowaniu opony tak, aby zawsze mieć zapasową oponę, na której możesz polegać.