Środa, 22 maja 2024

Listy kontrolne konserwacji i serwisowania samochodów

6 września 2020

Jeśli miałbyś zamiar wsiadać do samolotu i lecieć za granicę, chciałbyś uwierzyć, że samolot był poddawany regularnym kontrolom konserwacyjnym, prawda?

A jeśli przygotowywałbyś się do skoku na kolejce górskiej, miałbyś nadzieję, że ktoś ostatnio sprawdził, czy nie ma poluzowanych śrub, czy nie ma elektryczności i zużytych końcówek torów, prawda?

Tak samo jest z twoim samochodem. Chociaż Budget Direct może zapewnić Ci pomoc drogową w przypadku awarii, to jednak nadal jest to niedogodność, gdy tymczasowo utknąłeś na poboczu drogi.

Jeśli chodzi o Twój samochód, zapobieganie jest tysiąc razy lepsze niż leczenie. Dzięki konserwacji i regularnemu serwisowaniu samochodu, będzie on bardziej niezawodny, bezpieczniejszy w prowadzeniu i mniej narażony na konieczność kosztownych napraw.

Podstawy konserwacji i serwisowania samochodu w celu zwiększenia jego żywotności

Jeśli chodzi o Twój pojazd, zapobieganie jest 1000 razy lepsze niż leczenie. Podstawowe utrzymanie jest tańsze niż poważne naprawy spowodowane zaniedbaniem.

Z jakiegoś powodu wiele osób zaniedbuje podstawową konserwację swojego samochodu. Ich filozofia brzmi: "Hej, to działa, więc w czym problem?" Wymówki nigdy się nie kończą: "Po prostu nie mam czasu." "Nie wiem nic o samochodach".

Są różne sposoby na zabicie idealnie dobrego samochodu, a jednym z najczęstszych jest zaniedbanie podstawowej obsługi. Zbyt długa jazda na tych samych świecach zapłonowych, zapomnienie o wymianie oleju i przekręcenie głuchego ucha na piszczące hamulce lub tajemnicze odgłosy sprzęgania mogą oznaczać wczesną podróż na złomowisko dla Twojego pojazdu.

Możesz również zostać ukarany grzywną za brak opieki nad samochodem. Policja podczas wyrywkowych kontroli drogowych może powołać się na łysienie opon, wadliwe światła hamowania, zerwany pas bezpieczeństwa, pękniętą szybę przednią i wiele innych problemów.

Utrzymanie samochodu w dobrym stanie zapewnia bezpieczeństwo na drodze i może w dłuższej perspektywie oszczędzić mnóstwo pieniędzy. Jeśli chodzi o Twój pojazd, zapobieganie jest 1000 razy lepsze niż leczenie. Podstawowe utrzymanie jest tańsze niż poważne naprawy spowodowane zaniedbaniami.

Przeczytaj instrukcję obsługi

Instrukcja obsługi samochodu może nie być tak ekscytująca, jak najnowsza bestsellerowa powieść, ale jest pełna przydatnych informacji i wskazówek: jakie płyny należy uzupełniać (i jak często), jak sprawdzać ciśnienie w oponach, co robić, gdy silnik się przegrzewa i jak wymieniać żarówki w mrugarkach. Znajdziesz tam informacje, jak prawidłowo wykonywać podstawowe prace konserwacyjne.

Nie rezygnuj z regularnego serwisowania.

Przewodnik twojego właściciela poinformuje cię, kiedy są zaplanowane usługi. Zazwyczaj obejmują one dokładną kontrolę pojazdu i natychmiastową uwagę na wszystko, co wymaga wymiany: świece zapłonowe, paski zębate itp.

Planowy serwis za pośrednictwem Twojego sprzedawcy ma dwie główne zalety:

 • Wiesz, że otrzymujesz oryginalne części i wiedzę fachową
 • Istnieje pisemny zapis historii serwisu samochodu, który staje się ważny dla kupujących, gdy chcą sprzedać samochód w przyszłości.

Listy kontrolne konserwacji i serwisowania samochodów

Technologie samochodowe ciągle się udoskonalają, a dzisiejsze silniki samochodowe są znacznie bardziej zaawansowane niż te, z którymi dorastali Twoi rodzice. Dzięki nowoczesnym, sterowanym komputerowo systemom zarządzania silnikiem dawne czasy, kiedy podskakiwali do maski, chwytali za kluczyk i mieli moment "ona będzie miała rację", dawno już minęły.

Chociaż nowoczesne silniki samochodowe są teraz nieco bardziej skomplikowane, lista prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby Twój samochód działał prawidłowo, jest w dużej mierze taka sama jak pół wieku temu.

Mimo że nowoczesne silniki samochodowe są teraz nieco bardziej skomplikowane, lista prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby Twój samochód działał prawidłowo, jest w dużej mierze taka sama, jak pół wieku temu.

Podstawowa lista kontrolna bezpieczeństwa samochodu

 • Pasy bezpieczeństwa - sprawdzić naprężenie i działanie klamry pasów
 • Światła zewnętrzne - w razie potrzeby wymienić żarówki
 • Hamulec ręczny - upewnij się, że jest w stanie utrzymać pojazd na zboczu
 • Szyby przednie i lustra - sprawdź, czy szyby przednie i lustra nie mają pęknięć
 • Wycieraczki przedniej szyby - sprawdzić zużycie piór wycieraczek, w razie potrzeby wymienić
 • Róg - upewnij się, że to działa
 • Płyny - sprawdzić poziom oleju silnikowego i płynu chłodzącego silnika
 • Opony - upewnij się, że opony są pod właściwym ciśnieniem, sprawdź zużycie bieżnika
 • Opona zapasowa i podnośnik - upewnij się, że są sprawne, sprawdź zestaw narzędzi

Lista kontrolna płynów

 • Olej silnikowy
 • Chłodziwo do chłodnic
 • Płyn hamulcowy
 • Płyn wspomagania układu kierowniczego
 • Płyn do spryskiwaczy przedniej szyby
 • Płyn do sprzęgła (samochody ręczne)
 • Olej przekładniowy
 • Płyn różnicowy

Lista kontrolna opon

 • Ciśnienie w oponach
 • Zużycie bieżnika i głębokość bieżnika
 • Opona zapasowa
 • Podnośnik samochodowy i narzędzia

Lista kontrolna świateł

 • Światła główne
 • Wskaźniki/światła awaryjne
 • Lampy hamulcowe
 • Światła wsteczne
 • Światła parkowe i przeciwmgielne

Inne ogólne rzeczy do sprawdzenia

 • Węże grzejnikowe - kontrola szczelności i pęknięć
 • Filtr powietrza silnika - sprawdzić, czy jest czysty
 • Bateria - szukaj korozji wokół zacisków
 • Pasy wentylatorów - upewnij się, że żaden z nich nie jest luźny ani nie piszczy podczas uruchamiania.
 • Niezwykłe odgłosy silnika - trudny do uruchomienia, tykający, syczący lub stukający
 • Upewnij się, że foteliki dziecięce są prawidłowo zamontowane - Czy Twój samochód jest wyposażony w zaczepy do mocowania fotelików ISOFIX?

Punkt serwisowy #1: Płyny

Regularnie sprawdzać płyny i wymieniać w razie potrzeby.

Płyny są siłą napędową Twojego pojazdu. Jeśli mechanik zapyta Cię, kiedy ostatnio zmieniałeś płyn wspomagania kierownicy, a Twoja odpowiedź brzmi "Nie jestem pewien" lub "Co to jest płyn wspomagania?", prawdopodobnie będziesz musiał wyszczotkować płyny, których używa Twój samochód.

Większość samochodów używa następujących płynów: olej silnikowy, płyn do chłodnic, płyn do automatycznych skrzyń biegów, płyn do spryskiwaczy, płyn hamulcowy, płyn do sprzęgieł, płyn do wspomagania układu kierowniczego, płyn z elektrolitu akumulatora (woda destylowana) i ewentualnie więcej, w zależności od typu pojazdu. Regularnie sprawdzać i w razie potrzeby wymieniać płyny.

Punkt #2: Opony

Napompowanie opon do właściwego ciśnienia zwiększa ich żywotność i zmniejsza zużycie paliwa.

Mierniki opon są tanie i łatwe w użyciu. Jeśli podczas jazdy czujesz, że Twój samochód ciągnie w jedną stronę, może się zdarzyć, że spóźnisz się na regulację geometrii i równowagi kół.

A dobrym sposobem na wydłużenie żywotności wszystkich opon jest ich regularna rotacja w celu zmniejszenia nierównomiernego zużycia.

Punkt #3: Wycieraczki

Jeśli John Howard był premierem podczas ostatniej wymiany gumy na wycieraczkach, być może nadszedł czas, aby rozbryzgać się na nowych piórach wycieraczek.

W surowym klimacie Australii pióra wycieraczek powinny być wymieniane co najmniej raz w roku - i to wcześniej, jeśli masz problem z prawidłowym widzeniem przez szybę przednią.

Wydajcie trochę dodatkowych pieniędzy na wysokiej jakości pióra - zauważycie różnicę.

Punkt #4: Filtr powietrza w silniku

Pomyśl o twoim filtrze powietrza jak o płucach samochodu. Jeśli jest zapchany pyłem, wpuszcza brudne powietrze do silnika, zmniejszając jego osiągi.

Niektóre filtry powietrza są łatwo dostępne i można je samodzielnie wymieniać, podczas gdy inne są mniej dostępne, w takim przypadku możesz zlecić to lokalnemu warsztatowi samochodowemu. Instrukcja obsługi poinformuje Cię, jak często należy go wymieniać.

Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej zatrzymujesz się podczas jazdy i im bardziej zakurzone są drogi, po których jedziesz, tym częściej trzeba będzie dokonywać zmian.

Pozycja nr 5 dotycząca konserwacji samochodu: Czyszczenie

Zewnętrzną część samochodu należy regularnie myć, zwłaszcza jeśli zaparkujesz pod drzewami, które wyrzucają soki lub masz w pobliżu nietoperze owocowe. Odchody nietoperzy i sok mogą zrujnować Twoją pracę, jeśli nie zostaną szybko usunięte.

Niesprzątnięte wnętrze samochodu może przyciągać karaluchy, wyłączać gorącą randkę i sprawiać, że samochód będzie śmiesznie pachniał. Wystarczy powiedzieć.

Konserwacja samochodu punkt #6: Bateria

Akumulatory samochodowe mają nawyk kondensacji, gdy są najbardziej potrzebne, więc opłaca się (a) śledzić ich wiek, (b) sprawdzać zaciski pod kątem korozji przy każdym otwarciu pokrywy silnika i (c) uzupełniać płyn w razie potrzeby. Używaj wody destylowanej i nie przepełniaj.

Nieregularne korzystanie z pojazdu może spowodować rozładowanie akumulatora, dlatego zawsze należy prowadzić samochód od czasu do czasu. I uważaj na ten łuszczący się proszek wokół skorodowanego bieguna akumulatora - jest on niebezpiecznie kwaśny.