Sobota, 15 czerwca 2024

Olej syntetyczny: Co się zmieniło i co powinienem zmienić?

30 września 2020

Jakiego rodzaju oleju używasz? Olej syntetyczny czy konwencjonalny? Jest wiele osób, które nadal używają konwencjonalnego oleju, co jest całkowicie w porządku! Jednak olej syntetyczny naprawdę zmienił się na przestrzeni lat, więc może warto rozważyć jego zmianę. Nie uważasz tak? Porozmawiajmy o tym, czym jest olej syntetyczny i jak zmieniał się na przestrzeni lat.

Co to jest Olej Syntetyczny (Synthetic Oil)?

Jeśli chodzi o wybór oleju do twojego pojazdu, masz wiele możliwości. Rozmawialiśmy już o tym, co olej silnikowy robi dla twojego samochodu (co możesz przeczytać tutaj), więc dziś porozmawiamy konkretnie o oleju syntetycznym. Olej syntetyczny zapewnia najwyższy poziom smarowania i ochrony silnika. Znany jest z dużo lepszej ochrony przy rozruchu, lepszej jakości oczyszczania, zwiększonej trwałości i większej ochrony przed nagrzewaniem się. Co oczywiście jest ważne, ponieważ Twój samochód wytwarza dużo zanieczyszczeń podczas jazdy. Chcesz, aby olej silnikowy, który może walczyć z brudem, pomagał lepiej pracować Twojemu samochodowi.

Dlaczego olej syntetyczny jest lepszy od konwencjonalnego?

Cóż, głównie z wyżej wymienionych powodów. Udowodniono, że syntetyczny olej zapewnia lepszą pracę silnika w porównaniu z konwencjonalnymi olejami. Według Mobil 1, oleje syntetyczne utrzymują silnik w czystości, zapewniają większą ochronę silnika, lepszy przepływ i ochronę w wysokich i niskich temperaturach oraz chronią części z turbodoładowaniem (jeśli je masz). Teraz minusem olejów syntetycznych jest ich koszt. Na pewno wydasz więcej na sam olej, ale prawdopodobnie zaoszczędzisz więcej pieniędzy na drodze.

Dlaczego przejść na olej syntetyczny?

Po pierwsze, nie wszystkie samochody mogą przestawić się na olej syntetyczny. Porozmawiaj najpierw z mechanikiem, zanim wlejesz nową butelkę syntetycznego oleju do swojego samochodu, który jeździł na konwencjonalnym. Większość samochodów można przerobić na w pełni syntetyczne, więc jeśli zastanawiałeś się nad przejściem na olej syntetyczny, oto Twoje powołanie. Według Pennzoila "olej bazowy stanowi prawie 80% składu oleju silnikowego, a dodatki stanowią pozostałe prawie 20%". Chemicznie opracowane cząsteczki syntetycznego oleju bazowego mają bardziej jednolite właściwości, podczas gdy cząsteczki występujące w konwencjonalnym oleju bazowym różnią się kształtem i poziomem zanieczyszczeń. Ta zmiana w kierunku czystszego produktu o wyższej jakości staje się normą w świecie motoryzacji, w którym 70% nowych samochodów używa syntetycznego oleju silnikowego, aby utrzymać wydajność".

Chociaż rzeczywista butelka może być droższa, ze względu na zwiększoną technologię i wiedzę w tej branży, można teraz uruchomić bliżej 15.000 mil przed wymianą oleju z niektórych olejów syntetycznych (oczywiście w zależności od tego, jak prowadzisz, gdzie prowadzisz i jak często prowadzisz). Dawniej wymiana oleju co 5000 mil zwiększała się dwukrotnie, jeśli nie więcej... co oznacza, że na dłuższą metę oszczędzasz pieniądze.

Wniosek

W sumie, jeśli możesz przełączyć się na syntetyczny, to powinieneś. Pomoże to bardziej chronić Twój silnik, a tym samym zwiększyć ogólne osiągi Twojego pojazdu. Wygraj, wygraj sytuację!