Piątek, 29 marca 2024

Co zrobić, gdy twój samochód zepsuje się na autostradzie?

28 września 2020

Jeśli samochód uderzy w oponę, wyda dziwne odgłosy bicia, przegrzeje się lub miga światła ostrzegawcze, to nigdy nie jest to dobre. Ale kiedy robi te rzeczy na głównej autostradzie, drodze tętniącej lub zatłoczonej autostradzie, może to zwiększyć Twój stres.

To, że pojazd wybija się na cichej, podmiejskiej ulicy to jedno, a to, że dzieje się to na ruchliwej drodze w miarę zbliżania się ciężkiego ruchu, stwarza zupełnie nowy poziom trudności i zagrożenia.

Wiedza o tym, co robić w takich sytuacjach, może oznaczać różnicę między życiem a śmiercią - dla ciebie, mieszkańców twojego samochodu i każdego, kto korzysta z drogi, w tym także dla tych, którzy próbują ci pomóc.

Zapobieganie jest kluczem

Awaria może zdarzyć się z wielu powodów, ale zgodnie z AA, 4 najczęstsze przyczyny awarii pojazdów na drogach to:

Płaski (lub uszkodzony) akumulator

Akumulatory samochodowe mają skończoną żywotność i w końcu oddają ducha, często w najmniej dogodnych okolicznościach. Jeśli jedziesz tylko na krótkie dystanse, Twój silnik może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby prawidłowo naładować akumulator. Złe połączenia zacisków i skorodowane zaciski to również częste problemy z akumulatorami.

Proaktywne testowanie akumulatora samochodowego dwa razy w roku pomoże zmniejszyć szanse na jego awarię - lokalny mechanik może zaoferować prosty test akumulatora.

Płaskie (lub uszkodzone) opony

Regularnie sprawdzaj ciśnienie i bieżnik swoich opon, unikaj śmieci na drodze i nie warto czekać, aż opony staną się łysiejące, zanim rozważisz zakup nowych. Jeśli są łysiejące, grasz o swoje bezpieczeństwo (a policja może Cię ukarać grzywną).

Usterki alternatora

Jeśli alternator zawodzi, zazwyczaj na desce rozdzielczej pojawia się czerwona lampka ostrzegawcza. Szybka utrata mocy z akumulatora (np. ściemnianie reflektorów) i wzrost temperatury silnika to także symptomy, że możesz mieć problemy z alternatorem. Oprócz regularnego serwisowania alternatora, jeśli pojawi się czerwona lampka ostrzegawcza, warto również jak najszybciej sprawdzić swój alternator.

Zarządzanie paliwem

To niesamowite, ile osób włożyło złe paliwo do swoich samochodów. Jest też zbyt wielu kierowców, którzy grają w grę "tylko trochę dalej", kiedy ich wskaźnik benzynowy niebezpiecznie unosi się nad pustym samochodem. Kończy się paliwo w godzinach szczytu na drodze ekspresowej, co nie jest zabawne ani dla Ciebie, ani dla nikogo, kto dzieli z Tobą drogę - i jest to całkowicie możliwe do uniknięcia.

Najlepszym antidotum na awarie jest odpowiednia konserwacja: jeśli poziom płynu w pojeździe zostanie uzupełniony, akumulatory i opony będą utrzymywane w dobrym stanie, a samochód będzie regularnie serwisowany przez profesjonalistę, Twój wskaźnik awarii znacznie się zmniejszy. W samochodzie należy zawsze mieć przy sobie zestaw ratunkowy.

Kiedy zdarza Ci się awaria na autostradzie

Optymalna reakcja na awarię na ruchliwej drodze może zapewnić Państwu (i innym) bezpieczeństwo, ograniczyć niedogodności dla innych kierowców i przyspieszyć proces uzyskania pomocy. Jeśli Twój samochód ma oczywisty problem, poszukaj pasa awaryjnego, na który możesz wjechać, aby bezpieczniej się zatrzymać. Jeśli nie ma innego wyjścia, zatrzymaj się na twardym poboczu i zaparkuj jak najdalej w lewo.

Jeśli Twój samochód zwolnił znacznie poniżej prędkości innych pojazdów, włącz światła awaryjne, aby ostrzec innych kierowców. Po zatrzymaniu, włącz hamulec postojowy i skieruj koła z dala od drogi, aby samochód nie wjechał w ruch, jeśli zostanie uderzony od tyłu. Przy słabym oświetleniu pozostawić włączone światła przednie (i/lub kopułowe), aby zwiększyć widoczność.

Aby zjechać lub nie zjechać z pojazdu

Jeśli udało Ci się zaparkować w dość bezpiecznym miejscu, z dala od ruchu ulicznego, najlepiej zostań w samochodzie z zapiętymi pasami bezpieczeństwa i zablokowanymi drzwiami i oknami do czasu przybycia pomocy, którą wezwałeś. Zadaj sobie pytanie, czy jest jakiś solidny powód, aby opuścić pojazd. Jeśli zdecydujesz się wysiąść, zrób to tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne i dokładnie sprawdziłeś, czy nie ma nadjeżdżających pojazdów.

Jeśli masz kamizelkę odblaskową w samochodzie (co jest wartą zachodu), załóż ją. Jeśli to możliwe, wyjdź od strony pasażera (nie ruchu ulicznego). Jeśli wyjście nie jest bezpieczne, zostań na swoim miejscu. Nigdy nie próbuj przechodzić przez ruchliwą drogę pieszo - nie warto ryzykować.

Jeśli opuściłeś pojazd, upewnij się, że stoisz za jakimikolwiek barierami bezpieczeństwa i jak najdalej od drogi. Nigdy nie stawaj ani nie przemieszczaj się pomiędzy samochodami, za samochodami ani w pobliżu poruszających się po ruchliwej autostradzie - zbliżający się kierowcy mogą jechać 100 km/h, co oznacza, że będą mieli bardzo mało czasu na reakcję na nagłe pojawienie się Twojej sytuacji awaryjnej.[i]

Do kogo zadzwonić w razie załamania

Użyj telefonu komórkowego, aby zadzwonić po pomoc - ale poczekaj, aż zostaniesz całkowicie zatrzymany z boku drogi i jak najdalej od ruchu drogowego.

Jeśli nie posiadasz telefonu komórkowego i jeśli to możliwe, zatrzymaj się w pobliżu telefonu alarmowego. Są one rozmieszczone wzdłuż wielu autostrad i łączą Cię bezpośrednio z operatorem, który zna Twoje położenie i może udzielić Ci dalszej pomocy.

To, do kogo zdecydujesz się zadzwonić po pomoc, zależy od Twojej lokalizacji i sytuacji. W nagłych wypadkach należy natychmiast zadzwonić pod numer 000. Jeśli Państwa sytuacja jest wynikiem wypadku, być może będą Państwo musieli zadzwonić na policję, do operatora holowniczego i/lub firmy ubezpieczeniowej.

Jeśli zepsuła Ci się na przykład przebita opona, spłaszczony akumulator lub pusty zbiornik paliwa, możesz wezwać pomoc drogową.