Środa, 17 kwietnia 2024

Jak często muszę polerować i woskować swój samochód?

21 września 2020

W odpowiedzi na to pytanie powiedziałbym najpierw, że mam nadzieję, że wydając na nowy samochód rozsądną sumę pieniędzy, i zakładam tutaj, że jest to "zupełnie nowy samochód", że nie musiałbym podawać szczegółów, jeśli prosto z salonu. Jednak odwiedziwszy w przeszłości sporą liczbę salonów wystawowych, czasami jestem przerażony stanem lakieru na niektórych samochodach.

Teraz wielu dealerów spróbuje chłostać cię pakietem "ochrony lakierniczej" od kilkuset do kilkuset funtów. Niestety, wiele z nich nie jest warte sumy pieniędzy pobieranych przez dealerów, z których niektórzy robią prawie tyle samo na pakiet ochronny, co zyskują na samochodzie!

Jeśli Twój nowy samochód został "chroniony", musisz najpierw być bardzo ostrożny i przeczytać mały druk, co po pielęgnacji i produktów, których używasz, jak można znaleźć za pomocą niezatwierdzonych produktów można unieważnić wszelkie gwarancje dostarczone z pakietem.

Pierwszy krok...

Zakładając, że nie zakupiłeś jednego z tych pakietów i szukasz szczegółów nowego samochodu, jak tylko dostaniesz go na podjeździe, najpierw umyję twój samochód dobrym szamponem samochodowym, a następnie osuszę go nowym ręcznikiem do suszenia z mikrofibry. Ten pierwszy krok pozwoli Ci na sprawdzenie lakieru i podjęcie decyzji, co zrobić dalej.

Chociaż wiele nowych samochodów może nadal wyglądać bardzo błyszcząco po tym pierwszym kroku, jest całkiem możliwe, że niektóre z nich spędzą znaczną ilość czasu na zewnątrz pomiędzy opuszczeniem linii produkcyjnej a dotarciem do dealerów. Duża część tego czasu mogła również spędzić w obszarach przemysłowych i wokół nich, gdzie byłby narażony na upadek przemysłowy, który mógłby się przyczepić do lakieru, ale byłby niewidoczny dla oka.

W takim przypadku zauważysz, że delikatne pocieranie palcami o lakier będzie bardziej szorstkie niż się spodziewałeś. Niektórzy detaliści zalecają nawet użycie cienkiej plastikowej torby na ręce, ponieważ wydaje się ona jeszcze bardziej podkreślać szorstkość.

Jak radzić sobie z szorstkim lakierem

Jeśli czujesz jakąś szorstkość w lakierze, polecam rozważyć glinianie samochodu. Już wcześniej napisałem tu pełny artykuł o glinowaniu twojego samochodu.

Jeśli jednak twój lakier jest gładki i wygląda w dobrej formie, następny krok jest dość prosty. Wystarczy spojrzeć na zastosowanie wosku samochodowego lub uszczelniacza. Twój wybór wosku lub uszczelniacz może zależeć od pory roku, który chcesz zastosować i czy szukasz zastosować jeden, uszczelniacze mające tendencję do dłuższego czasu trwania w zimie i czyste woski carnauba preferowane w miesiącach letnich, jeśli nie masz dużo czasu lub skłonność do stosowania bardziej regularnie.

Jeśli chcesz być absolutnie pewien, że Twój lakier jest w pełni przygotowany do wosku lub uszczelniacza można również rozważyć użycie produktu, takiego jak Iron-X, aby usunąć wszelkie pozostałości żelaza, które mogą być związane z farbą, a następnie umyć / wysuszyć, a następnie wstępnie wosku do czyszczenia tylko po to, aby uzyskać to absolutnie piskliwy-czyste. Rozsądne byłoby również użycie produktu typu Iron-X przed glinowaniem, ponieważ eliminuje to ryzyko zanieczyszczenia prętów glinianych pozostałościami żelaza podczas pocierania ich po lakierze samochodowym.

A co jeśli po umyciu samochodu odkryjesz, że lakier nie jest w tak dobrej formie, jak się spodziewałeś, z lekkimi zawirowaniami i zarysowaniami. Jeśli tak jest, będziesz chciał rozważyć zastosowanie p0lish lub lekki związek usuwania wirów, aby usunąć te problemy, przed zastosowaniem wosku lub uszczelniacza.

Trwający system czyszczenia samochodu

Teraz, w zależności od pory roku i sposobu przechowywania samochodu, będzie zależeć od aktualnego reżimu. Jednak to, czego nie musisz robić, to zarówno polerowanie, jak i woskowanie samochodu za każdym razem, gdy go myjesz. Rzeczywiście, jeśli zrobiłeś polerowania za każdym razem, gdy myłeś, i zrobił to na tydzień lub dwa razy w tygodniu, to może faktycznie uszkodzić lakier w czasie, w zależności od tego, czy twój lakier zawiera stopień ścieralności.

Jeśli jesteś w miesiącach letnich w niezbyt zakurzonym środowisku, powinieneś być w stanie po prostu utrzymać swój połysk za pomocą sprayu i dobrej jakości ręcznika z mikrofibry.

Jeśli jednak Twój samochód zabrudzi się nieco bardziej, to tak jak w pierwszym etapie, po prostu umyj samochód dobrym szamponem i osusz ręcznikiem z mikrofibry.