Środa, 21 lutego 2024

Co robić, gdy ktoś nas stuknie, a i nie zostawiaj swoich danych?

20 września 2020

Wypadki samochodowe nie są zabawne, jasne i proste. Ale podczas gdy wsiadanie do błotnika może zrujnować ci dzień, to nic w porównaniu z tym, że ktoś uderzył w twój zaparkowany samochód i odjechał bez zostawiania notatki. Co zrobić, gdy ktoś uderzy w twój samochód i nie zostawi po sobie żadnych danych kontaktowych ani ubezpieczeniowych?

Krok 1: Wezwać policję

Niezależnie od tego, czy samochód był zaparkowany, czy też był w ruchu, potrącenie jest nadal potrąceniem i ucieczką, więc pierwszym krokiem powinno być wezwanie policji i złożenie raportu. Niektóre stany i tak mogą wymagać od ciebie złożenia raportu, ale raport policyjny dostarcza ci dowód na to, co się stało, i możesz go dostarczyć do firmy ubezpieczeniowej, gdy złożysz swoje roszczenie.

W zależności od tego, gdzie doszło do wypadku, policja może mieć również dostęp do nagrań z kamer bezpieczeństwa z firm, aby pomóc znaleźć osobę, która uderzyła w Państwa samochód.

Krok 2: Zrób zdjęcia i rozmawiaj ze świadkami

Możliwe, że twój smartfon ma aparat fotograficzny, więc użyj go do zrobienia kilku zdjęć uszkodzeń i otoczenia. Zdjęcia te dobrze jest mieć do własnej dokumentacji, jak również do dokumentacji firmy ubezpieczeniowej. Zrób szerokokątne zdjęcia całego samochodu i zbliżenia ewentualnych szkód.

Ten krok jest również tam, gdzie chcesz porozmawiać ze świadkami, jeśli takie są. Zbierz dla nich dane kontaktowe, a także wszelkie informacje, jakie mogą mieć o samochodzie, który uderzył w twojego.

Krok 3: Zadzwoń do swojej firmy ubezpieczeniowej

Zgłaszanie wypadku do firmy ubezpieczeniowej jest kolejnym krokiem. Należy to zrobić jak najszybciej po wypadku - podczas gdy najpierw należy zgłosić wypadek na policji, zgłoszenie do zakładu ubezpieczeń wkrótce po wypadku pomoże przyspieszyć proces dochodzenia roszczeń.

Państwa agent ubezpieczeniowy prawdopodobnie poprosi o kopię raportu policyjnego i wszelkie zdjęcia. Może on również wysłać inspektora, który osobiście przejedzie nad samochodem, w zależności od szkód. W większości przypadków, jeśli masz nieubezpieczoną ochronę ubezpieczeniową dla kierowców, zostaniesz objęty ochroną ubezpieczeniową w przypadku potrącenia i ucieczki.

Krok 4: Patrzeć na naprawy

W końcu będziesz musiał przyjrzeć się naprawie szkód wyrządzonych twojemu samochodowi. Niewielkie wgniecenia można często naprawić bez konieczności stosowania tradycyjnego nadwozia - czyli bez użycia wypełniaczy lub lakieru. Profesjonalna bezlakierowa naprawa wgnieceń pomaga usunąć wgniecenia bez konieczności wykonywania dodatkowej pracy. Jest szybka i bezbolesna, że tak powiem.

Bardziej rozległe uszkodzenia będą wymagały trochę pracy nadwozia - a poważne uszkodzenia ramy mogą nawet wymagać całkowitej wymiany samochodu. Nierzadko zdarza się, że taki stopień uszkodzenia występuje podczas wypadku z udziałem zaparkowanego samochodu, ale zawsze należy zlecić kontrolę samochodu przez specjalistę, aby upewnić się, że jest on bezpieczny do dalszej jazdy.

Nie ma nic gorszego niż wyjście ze sklepu i stwierdzenie, że ktoś uderzył w Twój samochód, ale dzięki kilku krokom możesz się zabezpieczyć i naprawić swój samochód. Wystarczy, że złożysz raport policyjny i zadzwonisz do firmy ubezpieczeniowej - a wszystko inne wpadnie na swoje miejsce.