Środa, 22 maja 2024

Czy jazda na zużytych sprężynach jest niebezpieczna?

19 września 2020

Używane samochody są po prostu lepszą wartością. W momencie, gdy zjedziesz z działki z nowym samochodem, straci on przynajmniej 15% swojej wartości. Jeśli masz cierpliwość i odrobinę wiedzy mechanicznej, możesz zaliczyć absolutnie sprawny samochód o długości kilku kilometrów i cieszyć się latami eksploatacji, ale jakie ryzyko wiąże się z jazdą po używanych częściach?

Jak każda maszyna, zużyty samochód nie może działać tak jak nowy. Prowadzimy regularne przeglądy w celu złagodzenia skutków starzenia się samochodów, ale sprężyny nie są zazwyczaj wymieniane w salonie. Więc czy nowe sprężyny są niezbędne?

Co robią sprężyny?

Kiedy rozważasz serwisowanie swojego samochodu, prawdopodobnie myślisz o wymianie oleju i elementów silnika, a może o nowym zestawie opon. Zawieszenie twojego samochodu jest niezbędnym systemem, który wymaga takiej samej uwagi jak każdy inny bieg.

Jeśli opony w Twoim samochodzie są jedynymi elementami, które mają kontakt z asfaltem, pomyśl o swoim zawieszeniu jako o "okuciu", które lokalizuje opony. To sprawia, że jest to bardzo ważne. Sprężyny są jednym z dwóch głównych elementów Twojego zawieszenia, wraz z amortyzatorami.

Podczas gdy amortyzatory kontrolują ruch twojego samochodu do przodu i do tyłu, sprężyny kontrolują ruch boczny. Sprężyny liniowe naciskają na rolkę nadwozia z taką samą siłą, niezależnie od tego jak mocno zakręcisz. Sprężyny progresywne usztywniają się w miarę jak je obciążasz, aby zapewnić lepsze tłumienie w zakrętach z dużą prędkością.

Symptomy zużytych sprężyn

Jeśli nie spędziłeś całego życia jeżdżąc w nowych lub lekko używanych samochodach, prawdopodobnie jeździłeś w samochodzie ze spalonymi sprężynami i nie zdawałeś sobie z tego sprawy. Samochody nie powinny mieć nadmiernego przechylenia nadwozia, ale zestaw zmęczonych sprężyn spowoduje, że Twój pojazd będzie się pochylał nieproporcjonalnie w lewo lub w prawo.

Przechylenie nadwozia jest równoznaczne z przeniesieniem ciężaru, a gdy samochód pochyla się drastycznie na jedną stronę, jego obsługa może być nieprzewidywalna. Zużyte zawieszenie może stać się samozniszczalne. Sprężyna, która jest już opuszczona na dół, nie jest w stanie pochłonąć sił umieszczonych na samochodzie z niedoskonałości drogi. Siły te pomagają wstrząsnąć elementami złącznymi, które utrzymują resztę samochodu razem.

Kiedy należy wymienić sprężyny?

Samochody pochodzą z salonu sprzedaży i mają sprężyny, które wytrzymują dość długo. W momencie, gdy sprężyny samochodu są zużyte w takim stopniu, że wymagają wymiany, może to być trzeci, czwarty lub piąty właściciel.

Przy przebiegu około 100.000 mil można zacząć myśleć o żywotności sprężyn w samochodzie. Prawdopodobnie nie będziesz musiał ich wymieniać do momentu przejechania około 150 000 lub nawet 200 000 mil. Jak w przypadku wszystkich części samochodowych, liczby te mogą się zmieniać w zależności od okresu eksploatacji samochodu.

Może często jeździsz off-roadem lub używasz samochodu jako weekendowy wojownik na torze. W takich przypadkach Twoje sprężyny są trwałymi siłami, których przeciętny samochód nie posiada i najprawdopodobniej będziesz musiał je wymienić przy niższym przebiegu niż w przypadku samochodu niepoddanego tego typu obróbce.

Instalacja nowych sprężyn

Kiedy nadejdzie dzień, że musisz zainstalować nowy sprzęt, ważne jest, aby wiedzieć, co robisz. Nie próbuj usuwać i instalować sprężyn bez kompresora sprężyn, unikalnego narzędzia, które zapobiega ich wybuchowi z grzęzawiska.

Zawsze możesz mieć mechanika, który zainstaluje dla Ciebie nowe sprężyny. Każdy renomowany warsztat będzie posiadał sprzęt i wiedzę umożliwiającą montaż nowych sprężyn w Twoim samochodzie, a po zakończeniu pracy będziesz mógł cieszyć się płynniejszą jazdą przy mniejszym przechyle nadwozia.

Możesz być zaskoczony, jaką różnicę robi nowy zestaw sprężyn. Za każdym razem, gdy skręcasz kołem, ładujesz sprężyny swojego samochodu, a po wielu latach ciężkiej pracy na drodze, odświeżacz może zrobić znaczną różnicę.