Posted on Części i akcesoria

Liczba samochodów na rodzimych drogach rośnie z roku na rok. W konsekwencji powiększeniu ulega także rynek części samochodowych zarówno nowych, jak i używanych. Zwłaszcza te drugie zaczynają nabierać na wartości z racji przepisów związanych ze złomowaniem aut. Rynek wtórny rośnie w siłę w związku z czym rodzi się pytanie – czy inwestycja w używane części się opłaca?

Oszczędność ponad wszystko

Kluczową zaletą stosowania części z rynku wtórnego jest oczywiście ograniczanie kosztów, a mówiąc wprost – oszczędność. Praktycznie każdy posiadacz auta jest w stanie znaleźć na dzisiejszym rynku zamienniki używane części nowych – nierzadko oryginalne. Biorąc pod uwagę badania statystyczne ceny używanych podzespołów są bardzo często nawet kilkukrotnie tańsze niż nowych. Wbrew opinii wielu ekspertów stosowanie części używanej nie musi mieć związku z obniżeniem poziomu bezpieczeństwa – wiele aut trafiających do stacji demontażu ma zaledwie kilka lat i większość podzespołów jest w pełni sprawnych. Dlatego najbardziej korzystne pod względem ekonomicznym jest kupowanie używanych części samochodowych do pojazdów wiekowych. W przypadku sędziwych aut cena poszczególnych części nierzadko przewyższa wartość całego pojazdu i wówczas możemy mówić o swoistym paradoksie, dlatego rozsądnie jest przeanalizować ofertę.

Warto zachować czujność

W przypadku w którym posiadamy zupełnie nowe auta zakup używanej części nie jest zalecany przez specjalistów. Powodem jest nieproporcjonalny poziom zużycia części ze złomu w porównaniu z pozostałymi elementami samochodu. Do tego typu – części newralgicznych zaliczamy przede wszystkim części eksploatacyjne, czyli takie które cechują się określonym okresem żywotności. Doskonałym przykładem takich części są m.in. klocki hamulcowe. Ich zakup nie jest nieodpowiedni o ile jesteśmy w stanie racjonalnie ocenić ich stan. W innym wypadku narażamy na niebezpieczeństwo siebie oraz innych. W takich sytuacjach pozostają nam dwa wyjścia – poprosić o pomoc fachowca, który dokona rzetelnych oględzin, bądź zdecydować się na te elementy, które jest w stanie realnie ocenić nawet laik. Przykładem takiego elementu może być reflektor – wystarczy wówczas sprawdzić, czy występują na nim rysy oraz czy obecne są działające zatrzaski. W ten sposób sporo zaoszczędzimy i pozostaniemy bezpieczni.

Części mechaniczne takie jak łożyska, przeguby, paski klinowe, koła pasowe bądź uszczelki i osłony krawędzi znajdziesz w sklepie EBMiA.plhttps://www.ebmia.pl/mechanika-uszczelki-oslony-krawedzi-c-196_8840.html

Czy warto inwestować w używane części?
5 (100%) 1 głosów

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *